Londýn - Londýn už nemá jinou možnost, než se začít připravovat na případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody o vystoupení. Řekl to londýnský starosta Sadiq Khan, který zadal úřadu zajišťujícímu připravenost na krizové situace analýzu dopadu takového vývoje na dostupnost léků či na právo a pořádek. Khan tento scénář brexitu označil za "katastrofický", informují britská média.
Úřad London Resilience Forum má běžně na starosti připravenost města na události, jakými jsou například teroristické útoky, plánoval také postup po požáru bytového domu Grenfell Tower, při němž zahynulo přes 70 lidí.
Nyní má vyhodnotit, jak by vypadala dostupnost léků, potravin či energií v případě, že by selhala vyjednávání mezi britskou vládou a zástupci Evropské unie.
"Kdyby vláda zvolila jiný přístup k vyjednáváním, nebyl by tento scénář nikdy ve hře, ale nyní nám nezbývá nic jiného, než se připravit na scénář bez dohody," citoval Khana deník The Guardian.
Pravděpodobnější než dříve
"I členové vlády nyní připouštějí, že nekontrolovaný odchod z EU bez dohody je pravděpodobnější než kdy dřív," pokračoval Khan.
Vyjednávání mezi britskými a evropskými diplomaty v Bruselu pokračovala tento týden. Odchod Británie z EU je naplánován na 29. března 2019, následovat ale má přechodné období trvající až do konce roku 2020, kdy mají v Británii nadále platit evropské předpisy.
Před hrozbou neúspěchu vyjednávání v poslední době varovala celá řada politiků. Naposledy ve čtvrtek britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který takové vyústění označil za "chybu, které bychom litovali po celé generace".
Několik evropských farmaceutických firem už informovalo, že kvůli rostoucí nejistotě začaly navyšovat zásoby léků v britských skladech nebo taková opatření mají v plánu.
Starosta Khan kritizoval vládu za nedostatečnou komunikaci s podniky ohledně příprav na brexit bez dohody. Sám prý povede s firmami v Londýně konzultace s cílem určit, ve kterých oblastech může radnice s přípravami pomoci. Zároveň je podle Khana zřejmé, že nejožehavějším tématem jsou práva statisíců zaměstnanců z jiných zemí EU, nad jejichž statusem by za brexitu bez dohody visel otazník.
Podle zdrojů Reuters hodlá britská vláda začít firmám rozesílat instrukce pro obávaný scénář ještě před koncem září. Premiérka Theresa Mayová ale zatím trvá na tom, že dohodu s EU je schopna vyjednat. Ministr Hunt svá čtvrteční slova o brexitu bez dohody rozvedl s tím, že by šlo o "velkou chybu pro Evropu". Británie by podle něj "přežila a prosperovala".