Stará rakev objasní záhadu ptačí chřipky

man
6. 3. 2007 0:00
Londýn - Britský diplomat Mark Sykes je už 88 let mrtev. Přesto to může být on, kdo zastaví další šíření viru H5N1.
Jihokorejští zdravotníci vstupují na drůběží farmu, kde se objevil virus H5N1.
Jihokorejští zdravotníci vstupují na drůběží farmu, kde se objevil virus H5N1. | Foto: Aktuálně.cz

Anglický politik a diplomatický poradce působil ve službách Jeho Veličenstva krále Jiřího V. na Blízkém východě. Jeho jméno zůstane navždy spojeno především s tzv. Sykes-Picotovou dohodou, v níž si Francie a Británie v průběhu první světové války rozdělily sféru vlivu po plánované demontáži Osmanské říše.

Sykes zemřel v roce 1919 v Paříži ve věku devětatřiceti let. Patřil mezi zhruba čtyřicet miliónů lidí, které na celém světě v té době zklátila pandemie takzvané španělské chřipky.

Známá oběť španělské chřipky

To je důvod, proč se o Sykese dnes lékaři zajímají. Díky svému postavení a hodnověrným historickým záznamům je jednou z mála známých a dobře zdokumentovaných obětí španělské chřipky.

Vybíjení ptactva v Indonésii nebere konce.
Vybíjení ptactva v Indonésii nebere konce. | Foto: Reuters

Ale co je hlavní: jeho tělo spočívá v dobře zapečetěné olověné rakvi. Což znamená, že je dosud ve velmi dobrém stavu a lze z něj odebírat vzorky potřebné pro výzkum.

Vědci se domnívají, že španělská chřipka a ptačí chřipka mají mnoho společného. Viry obou nemocí mohou výrazně destabilizovat imunitní systém. Právě náhlá a prudká reakce systému vede v některých případech ke smrti člověka.

Příčiny rychlé smrti

"Pokud je Sykesovo tělo zachovalé, zjistíme, jak se virus v těle šíří z plic do dalších orgánů. Hlavně, zda se dostane i do mozku," řekl agentuře Reuters virolog John Oxford z Královské londýnské nemocnice.

Podle něj by lékaři měli zjistit, co bylo příčinou tak rychlé smrti Sykese a jaká byla jeho reakce na infekci. Nasbírané informace pomohou v dalším postupu proti ptačí chřipce.

S ptačí chřipkou se nyní potýká Moskva a okolí. Populární drůbeží trh v ruské metropoli musel být uzavřen.
S ptačí chřipkou se nyní potýká Moskva a okolí. Populární drůbeží trh v ruské metropoli musel být uzavřen. | Foto: Reuters

Odborníci tvrdí, že propuknutí pandemie ptačí chřipky je reálnou hrozbou, pokud virus nějakým způsobem zmutuje a bude se snadno přenášet z člověka na člověka.

Veřejnost v řadě zemí - zejména evropských - má nicméně tendenci považovat takové předpovědi za přehnanou hysterii.

OSN se zlobí na Indonésii

Ptačí chřipka typu H5N1 byla poprvé zaznamenána ve Skotsku v roce 1951.

Člověku nebezpečný se ukázal virus H5N1 při lokální epidemii v Hongkongu v roce 1997, kdy zasáhl osmnáct lidí. Šest z nich zemřelo. Od 15. prosince 2003, kdy se virus objevil v Jižní Koreji, má na svědomí smrt dalších desítek lidí.

V poslední době řádí virus například ve Velké Británii, Rusku nebo Turecku. Nejvíce postiženou zemí je Indonésie, jejíž vládu viní Světová zdravotnická organizace (WHO) z podcenění problému a příliš pozdní reakce na epidemii.

Jakarta údajně podlehla tlaku "lobby" chovatelů drůbeže a dlouho zamlčovala pravý stav věcí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy