Srovnání sousedů: Slováci mají Kotlebu, Češi KSČM. Fico je pro Babiše inspirací

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2020 5:30
Směr bývalého premiéra Roberta Fica vyhrál na Slovensku volby čtyřikrát za sebou. Všechny od roku 2006. Tentokrát má ale vážného soupeře. Poslední průzkumy naznačují, že v sobotu může v hlasování zvítězit hnutí Obyčejní lidé a nezávislí kandidáti (OLaNO) Igora Matoviče.
Andrej Babiš s Robertem Ficem
Andrej Babiš s Robertem Ficem | Foto: ČTK

Strana Směr se hlásí k sociální demokracii, přesto některými praktickými kroky Fica v Česku připomíná premiér Andrej Babiš. Například zlevněným jízdným pro důchodce nebo zvyšováním penzí. Směr i Babišovo hnutí ANO má silné voličské zázemí mezi staršími lidmi. Podle průzkumu agentury Median z letošního ledna by ANO volilo 48 procent Čechů starších 65 let.

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov upozorňuje, že Směr volí lidé, kteří očekávají silnou sociální politiku. "Směr si vyložené zakládá na tom, že se o tyto lidi stará. Babiš možná do jisté míry kopíruje Fica, ale české ANO není tak vyhraněně ideologicky levicová strana. Ostatně na evropské úrovni v Evropském parlamentu je ANO členem liberální frakce Obnova Evropy," vysvětluje Mesežnikov.

Publicista Radovan Bránik zároveň dodává, že podobnost voličů Směru a českého ANO vidí v "odolnosti" vůči případům korupce a zneužívání moci.

"Podobnost Slovenska s Českem je největší zřejmě v tom, že u moci jsou demokratickou většinou tolerovány strany a politici, jejichž propojení s byznysem na státní a eurofondové zdroje je nemožné popřít," popisuje deníku Aktuálně.cz Bránik. Podle něj změna na postu slovenského premiéra, kdy Roberta Fica nahradil předloni Peter Pellegrini, byla jen kosmetickým trikem na uklidnění veřejnosti otřesené vraždou novináře Jána Kuciaka.

Roztříštěná opozice

Jistá podoba politických scén v Česku a na Slovensku je v jejich roztříštěnosti. Na Slovensku má šanci dostat se do parlamentu osm a až deset stran, některé z nich se pohybují kolem pětiprocentní hranice, kterou je nutné překonat. V Česku je situace srovnatelná.

Na Slovensku je silná extrémně pravicová strana, která se hlásí k odkazu Slovenského štátu z doby druhé světové války. V Česku není tak silná krajní pravice, která by atakovala desetiprocentní zisk. Na druhé straně hlasy nespokojených, frustrovaných voličů sbírá Komunistická strana Čech a Moravy nebo SPD Tomia Okamury.

Oba státy volily podobně jen v roce 2010. V Česku vyhrála volby ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka, na Slovensku Směr Roberta Fica. Koaliční vlády ale nakonec v bou zemích sestavovali pravicoví politici: Petr Nečas a Iveta Radičová na Slovensku. Nečas odstoupil po třech letech, Radičová po dvou.

Čechů chodí k volbám obvykle více než Slováků. Při posledních českých volbách v říjnu 2017 hlasovalo 60 procent oprávněných voličů, rok předtím na Slovensku to bylo o procento méně. V roce 2010 byla v Česku účast 62,6 procenta, na Slovensku 58,8 procenta. O čtyři roky dříve byl rozdíl ještě vyšší. Tehdy volilo přes 64 procent Čechů a jen 54,7 procenta Slováků.

Jednoznačně odlišný je postoj Čechů a Slováků k jednotné měně euru. Česko se ho zatím ani nechystá zavést, Slovensko jím v roce 2009 nahradilo korunu. Podle průzkumů je dlouhodobě většina Čechů proti euru, Slováci jsou s ním spokojení.

Video: Předvolební mítink Mariana Kotleby

Předvolební mítink Kotlebovců a protidemonstrace demokratických stran skončily násilím. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 49 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy