Srbský předák Babić se zavraždil

Redakce ZAH
6. 3. 2006 12:30
Haag - Jeden z nejvýše postavených Srbů, který dosud stanul před soudem za válečné delikty, spáchal dnes ve své cele v Nizozemsku sebevraždu.
Milan Babić, bývalý první "prezident" samozvané Republiky Srbská Krajina.
Milan Babić, bývalý první "prezident" samozvané Republiky Srbská Krajina. | Foto: Reuters

Vězeňská stráž nalezla bývalého vůdce chorvatských Srbů Milana Babiće mrtvého při ranní prohlídce. Další okolnosti zatím nizozemské úřady nesdělily.

Padesátiletý Babić, původním povoláním zubař, stál od roku 1991 v čele takzvané Republiky Srbská Krajina, která se oddělila od Chorvatska. Před třemi lety se dobrovolně vydal k soudu do Haagu.

Tribunál jej v létě 2004 odsoudil na třináct let vězení za jeho podíl na zločinech proti lidskosti, jež byly spáchány za války v Chorvatsku v letech 1991-1995.

Soud rozhodl přísně

Verdikt byl přísnější, než se očekávalo. Babić získal od žaloby ujištění, že výměnou za přiznání viny žaloba nebude usilovat o trest přesahující jedenáct let odnětí svobody.

Foto: Aktuálně.cz

"Soud však dospěl k závěru, že obžalovaný neposkytl žádné indicie umožňující výši trestu snížit," konstatovala tehdy předsedkyně
odvolacího senátu Florence Mumbová.

Bývalý spojenec někdejšího bělehradského vůdce Slobodana Miloševiče přiznal svou účast na kampani etnických čistek, která vyhnala Chorvaty a ostatní nesrbské obyvatelstvo z území takzvané Republiky Srbská Krajina (RSK).

To byl jednostranně vyhlášený separatistický útvar chorvatských Srbů, jehož byl Babić prezidentem.

Babić přiznával podíl na zločinech

Babić, který byl od prosince 1991 i prezidentem RSK, přiznal, že se na pronásledování Chorvatů a ostatního nesrbského obyvatelstva podílel.

Z území RSK bylo vyhnáno nebo uprchlo prakticky všechno nesrbské obyvatelstvo, více než 200 civilistů bylo zavražděno a stovky civilistů byly vězněny za nelidských podmínek.

Tribunál považoval za přitěžující skutečnost, že Babić zůstával ve své funkci během celého průběhu etnických čistek. Naopak ICTY připsal Babićovi k dobru, že spolupracoval s obžalobou, dobrovolně předstoupil před soud, přijal svou odpovědnost za spáchané zločiny a projevil nad nimi lítost.

Krajina zabírala asi třetinu chorvatského území, v roce 1995 ofenziva chorvatské armády donutila většinu tamních Srbů k útěku. Uprchlo asi 200 tisíc Srbů, mezi nimi i Babić.

V roce 1991, kdy válka začala, byl starostou města Knin, které se pak stalo "metropolí" Krajiny.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy