Srbové si políčili na Mladiče. Blíží se jeho zatčení?

Dominik Jandl
10. 11. 2008 15:20
Srbská policie podnikla zátah v továrně ve Valujevu na západě země
Přijde po Karažičovi (vpravo) na řadu i ratko Mladič?
Přijde po Karažičovi (vpravo) na řadu i ratko Mladič? | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbské bezpečnostní síly podnikly zátah na bývalého šéfa bosenskosrbské armády Ratka Mladiće. Podle BBC se tak stalo ve městě Valujevo na západě země v nejmenované továrně na plastové výrobky.

Podle dostupných informací hledaný velitel dopaden nebyl.

Ratko Mladič čelí obvinění ze spáchání genocidy a zločinů proti lidskosti za svou úlohu v bosenské válce mezi roky 1992 až 1995.

Jeho někdejší šéf a vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić byl zatčen v červnu letošního roku v Bělehradě. V hlavním městě Srbska provozoval pod falešným jménem a v přestrojení praxi alternativní medicíny.

Karadžić nyní čelí trestnímu tribunálu u mezinárodního soudu v Haagu.

Dočká se tandem Karadžič-Mladič společného soudu?

Mladič má být přímo zodpovědný za operaci ve Srebrenici, jež byla enklávou chráněnou modrými přilbami OSN.

Při masakru ve Srebrenici popravili bosenští Srbové 7,5 tisíce mužů a chlapců
Při masakru ve Srebrenici popravili bosenští Srbové 7,5 tisíce mužů a chlapců | Foto: REUTERS / Damir Sagolj

Bosenskosrbská armáda při ní zmasakrovala asi 7,5 tisíce bosenských muslimů, čemuž mírové sbory OSN jen nečinně přihlížely.

Po podpisu daytonské dohody, která v roce 1995 válku ukončila, uprchl Mladić do Srbska. Tam zůstal pod ochranou prezidenta Slobodana Miloševiće až do jeho vydání mezinárodnímu soudu v Haagu (ICTY) v roce 2001.

Od té doby je nezvěstný. Podle mnohých spekulací se má ukrývat v Černé Hoře či v srbských horách.

Podle některých teorií žije - stejně jako donedávna i Karadžič - přímo v srbské metropoli Bělehradě.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy