Brusel - Obyvatelé Makedonie, Černé hory a Srbska možná už příští rok budou moci cestovat bez víza po celé Evropské unii. Evropská komise těmto třem státům navrhla zrušení vízové povinnosti.
„Jedná se o historický moment v historii vztahů Evropské unie s Balkánem," okomentoval návrh eurokomisař pro spravedlnost a vnitro Jacques Barrot.
Návrh na volný pohyb Makedonců, Černohorců a Srbů po Schengenské zóně musí požehnat členské státy EU. Všeobecně se ale očekává, že projde bez problémů.
Srbsko podle oficiálního vyjádření Komise splnilo podmínky EU potřebné k zavedení bezvízového styku, zatímco Černá hora a Makedonie tak budou muset učinit do chvíle, než bude EU o návrhu hlasovat. Všechny tři země aspirují na členství v EU.
Podle Barrota je bezvízový styk se západobalkánskými zeměmi „klíčovým bodem" v úsilí EU tento region s bouřlivou válečnou historií stabilizovat.
„Náš návrh pro lidi žijící v západní části Balkánu mnoho znamená a my jsme si toho vědomi," řekl Barrot.
Podmínky EU
Bosna a Hercegovina a Albánie jsou zatím za svými balkánskými sousedy pozadu, ale EU počítá s tím, že v polovině příštího roku by i tyto dvě země mohly obdržet podobný návrh.
Podle vyjádření Komise oba státy musí zvýšit boj proti korupci a organizovanému zločinu, zesílit hraniční kontroly a zlepšit systém vydávání cestovních dokladů.
Proti udělení bezvízového styku dříve Srbsku než Bosně a Hercegovině se však tento týden postavil klub Zelených v Evropském parlamentu. Mají totiž zato, že tento krok v oblasti vyvolá další etnické napětí.
Přijetí Srbska do Evropské unie v tuto chvíli brání skutečnost, že se stále nepodařilo dopadnout bosenskosrbského generála Ratka Mladiće, který má na svědomí největší masakr od dob druhé světové války.
Během války v Bosně v devadesátých letech měl spolu se svým politickým nadřízeným Radovanem Karadžičem páchat etnické čistky na nesrbském obyvatelstvu.
Občané bývalé Jugoslávie až do rozpadu tohoto multinárodnostního státu v polovině 90. let minulého století mohli volně cestovat po zemích západní Evropy. Z bývalých států Jugoslávie se členem EU stalo zatím jen Slovinsko.
Bezvízový styk s EU má ještě Chorvatsko.