Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert

Tým Spotlight mk Tým Spotlight, mk
9. 2. 2024 5:13
"Jde o ověřené záběry a i od našich kolegů, kteří jsou přímo na Ukrajině na bojišti, máme potvrzeno, že FPV drony se staly poměrně přelomovým prvkem v boji,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký k videím, na kterých ukrajinské drony vyřazují ruské tanky.
Spotlight News - Milan Mikulecký | Video: Aktuálně.cz

"Už v průběhu první světové války dokázaly ponorky s asi 30 lidmi naprosto deklasovat ohromné obrněnce, jejichž posádky čítaly několik tisíců mužů," popisuje bezpečnostní expert Mikulecký, jak je možné, že malé FPV drony dokáží vyřadit ruské tanky. "Je vždycky otázka, jak prostředky nasadíte, než protistrana najde nějaká adekvátní protiopatření. Tam se otevírá časové okno, kde i s poměrně malými prostředky dokážete ohrozit mnohem větší," popisuje analytik ve Spotlight News.

Mikulecký je sám spoluzakladatelem spolku drony Nemesis, který v Česku vybírá peníze na nákup dronů pro Ukrajinu. "V rámci naší sbírky respektujeme české zákony, takže pokud od lidí shromáždíme finanční prostředky, jsou použité pouze na drony takzvaně neletální, které nenosí žádnou výzbroj. V České republice vlastně legálně nemůžete vybírat peníze na žádné zbraně," vysvětluje expert, podle kterého jsou drony z Česka používané především na průzkum, nebo přenos zátěže jako jsou třeba lékárničky.

Drony se podle analytika pohybují dnes svou cenou okolo osmi tisíc korun. Ty uzpůsobené na boj, pak kolem deseti tisíc korun. "Ta ekonomika války je neúprosná. Vy na tank pošlete čtyři nebo šest dronů a tomu tanku vyčerpáte zásoby aktivní ochrany. Pak přiletí šedmý, osmý dron za několik tisíc a zníčí tank za 400 milionů korun," dodává Mikulecký.

Co musí být splněno k úspěšné dronové operaci? Jak velkou výbušninu takový stroj unese? A proč před rokem málokdo tušil, že se z této zbraně stane důležitý bojový nástroj? Celý rozhovor včetně konkrétních záběrů útoků FPV dronů si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Podívejte se, jak levné drony zničily ruský tank T-90 (video ze září 2023):

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine
 

Právě se děje

Další zprávy