Nové Středomoří. Klimatolog označil překvapivý ráj pro turisty. Už tam jezdí

Oldřich Neumann Tým Spotlight Oldřich Neumann, Tým Spotlight
20. 6. 2024 9:44
Sezonní výhledy pro Chorvatsko a další oblíbené turistické destinace varují před rekordními letními teplotami. Z dlouhodobého hlediska to může podle klimatologa Aleše Fardy z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR způsobit i změnu cestovatelských návyků. "O Baltu se začíná mluvit jako o Středomoří," říká.
Video: Oldřich Neumann, Tým Spotlight

Nacházíme se v období pokračující mimořádné vlny teplotních rekordů - klimatolog Farda mluví o 14 rekordně teplých měsících v řadě. Stejný vývoj se podle něj dá předpokládat až do podzimu. "Léto bude tak jako tak horké. Záleží ale, jestli bude vlhké, nebo suché," doplňuje.

Klimatické změny se ale neprojevují pouze teplotními extrémy, v reakci na ně může docházet i k proměnám biosféry. "Řada živočichů i rostlin naráží na horní limity toho, co je pro ně pro přežití možné. Paleontologové mluví o úvodní fázi velkého vymírání biologických druhů podobné těm prehistorickým," doplňuje Farda. V důsledku proměn již začaly do Středomoří expandovat nové druhy potenciálně nebezpečných živočichů.

Nejvyšší riziko projevů klimatických změn hrozí v oblastech od Sahelu přes Perský záliv, Írán, Pákistán až po Indii, které budou silně vystaveny extrémní vlně veder, která mnohdy mají na svědomí i velké ztráty na lidských životech. "Tam hrozí dlouhodobější proražení teplot 46 °C, což je biologicky pro člověka velmi důležitá hodnota, nad kterou už nedokážete chladit své tělo," říká klimatolog Farda. Doplňuje, že zanedlouho se tyto oblasti mohou stát neobyvatelnými, což by vyvolalo zvýšení migračního tlaku na Evropu.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy