Spojené státy dnes při hlasování Rady bezpečnosti OSN vetovaly návrh rezoluce, který by vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému příměří v Pásmu Gazy, kde Izrael déle než rok válčí proti teroristickému hnutí Hamás. Ostatních 14 členů rady návrh podpořilo. Washingtonu podle agentury Reuters vadilo, že výzva k zastavení bojů nebyla explicitně spojená s požadavkem na propuštění rukojmích, které Hamás stále drží.
Výzvu k jejich propuštění obsahoval i nově navrhovaný text, byla však oddělena od bodu o "okamžitém, bezpodmínečném a trvalém příměří". Rada bezpečnosti OSN už v červnu přijala rezoluci, kde bylo propuštění desítek lidí vězněných Hamásem zahrnuto do požadavku na zastavení bojů. Dohodu mezi Izraelem a Hamásem to však nepřineslo.
Nový návrh reagoval na sílící humanitární krizi v Pásmu Gazy, uvedla před hlasováním zástupkyně Guayany, která text předložila společně s dalšími devíti volenými členy rady. Diplomatka dodala, že týdny připravovaný návrh požaduje mimo jiné urychlení přísunu humanitární pomoci, který je aktuálně pro zhruba dva miliony lidí v Gaze naprosto nedostatečný.
Ke Guayaně, dalším africkým zemím nebo k Japonsku a Jižní Koreji se pak při hlasování přidali také čtyři stálí členové Rady bezpečnosti Čína, Rusko, Británie a Francie. Proti byly pouze USA, což vzhledem k jejich právu veta znamenalo odmítnutí návrhu.
Americký diplomat před jednáním oznámil novinářům, že Washington rezoluci v této podobě zablokuje. "Jak jsme mnohokrát dříve řekli, jednoduše nemůžeme podpořit bezpodmínečné příměří, které nevolá po okamžitém propuštění rukojmích," citoval jej Reuters. Podle agentury také nařkl členy rady, že bylo jejich cílem vyvolat americké veto a že nechtěli dosáhnout kompromisu.