Spletl jsem si brzdu s plynem, omlouval se u soudu taxikář, který v Moskvě zranil osm lidí

ČTK ČTK
18. 6. 2018 16:59
Taxikář podle médií po svém zadržení vypověděl, že nehodu způsobit nechtěl.
Foto: Reuters

Moskva - Taxikář, který v sobotu najel do chodců u moskevského Kremlu, vypověděl před soudem, že si popletl pedály plynu a brzdy a že dva dny před nehodou nespal. Řidič, osmadvacetiletý Kyrgyz Čingiz Anarbek, také uvedl, že si uvědomuje svou vinu a omlouvá se zraněným.

Při nehodě utrpělo zranění sedm lidí. Policie hned v sobotu oznámila, že řidiče zadržela a že incident vyšetřuje jako nehodu, a ne jako teroristický útok. Později upřesnila, že řidič nebyl opilý, jak některá ruská média naznačovala, a že zřejmě ztratil nad vozem kontrolu.

Taxikář podle médií po svém zadržení vypověděl, že nehodu způsobit nechtěl. Agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že řidič za volantem usnul a poté nedopatřením sešlápl akcelerační pedál.

Mezi zraněnými jsou dva mexičtí fanoušci, kteří do Ruska přijeli na fotbalový šampionát, Ukrajinec a Rusové. Jedna žena utrpěla vážnější zranění. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina uvedl, že si Kreml vydechl úlevou, že při nehodě nikdo nepřišel o život. Zraněným popřál brzké uzdravení.

Předseda kyrgyzské vlády Muchammedkalyj Abylgazijev se zraněným omluvil za nehodu a pozval je na návštěvu středoasijské země, aby se tam zotavili.

Některá média - a také jekatěrinburský starosta Jevgenij Rojzman - se nicméně domnívají, že ve skutečnosti šlo o teroristický útok. Úřady se ho prý snaží zakamuflovat, aby událost nevrhla stín na mistrovství světa ve fotbale, které se nyní koná v jedenácti ruských městech.

Podobná nehoda se podle serveru Fontanka.ru odehrála v Petrohradu: taxikář najel na chodník a vrazil do sloupu pouličního osvětlení, zranění utrpěly dvě cestující.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy