Spisovateli hrozil žalář za urážku krále. Dostal milost

Martin Novák Martin Novák
21. 2. 2009 8:10
Australan v knize kriticky hodnotil thajskou královskou rodinu
Thajský král na bankovce.
Thajský král na bankovce. | Foto: Aktuálně.cz

Bangkok - Dotýkat se cti thajského krále se nevyplácí. Zákony, zakazující urážku monarchy, se v Thajsku berou vážně, i když se týkají cizinců. Jsou trestány až patnáctiletým vězením.

Přesvědčil se o tom australský spisovatel řeckého původu Harry Nicolaides.

V srpnu byl thajskou policií zatčen. Důvod? Je autorem románu Verisimilitude, který vyšel v roce 2005 a kriticky pohlíží na dnešní Thajsko.

Soud mu vyměřil tři roky vězení, ale po dnešku si může oddechnout. Král mu udělil milost a dovolil mu vrátit se do Austrálie.

 

Podle úřadů Nicolaides v knize urazil královskou rodinu a jednaosmdesátiletého panovníka Pchúmipchona Adundéta. Ten je nejdéle sloužící hlavou státu na světě: na trůn usedl už v roce 1946.

Pchúmipchon Adundét vládne od roku 1946. Nejdéle na světě.
Pchúmipchon Adundét vládne od roku 1946. Nejdéle na světě. | Foto: Reuters

Jednačtyřicetiletý spisovatel vypověděl, že když mu bylo oznámeno rozhodnutí o propuštění, musel povinně učinit jakési pokání a pokleknout před královým portrétem.

Před dvěma lety byl Švýcar Oliver Jufer odsouzen dokonce k desetiletému trestu vězení, když v opilosti postříkal sprejem panovníkův portrét. I Švýcar byl ale nakonec vyhoštěn.

Rok předtím zase úřady v zemi zakázaly prodej a dovoz knihy amerického historika Paula Handleye Král se nikdy neusmívá. Dílo je kritickou biografií monarchy a polemizuje s názory, že Pchúmipchon Adundét je laskavý a pokrokový vládce, podporující demokracii.

 

 

Právě se děje

Další zprávy