Špioni vyrážejí po nové stopě bin Ládina

David Koubek
20. 1. 2006 13:08
Praha – Šéf Al-Káidy se více než po roce ozývá a vzkazuje: Jsem na živu, ještě jste mě nechytili. Tajné služby pokračují v pátrání.

Poslední nahrávka Usámy bin Ládina, odvysílaná včera arabskou televizí Al-Džazíra není ani tolik důležitá kvůli obsahu - USA koneckonců i přes uvedenou novou hrozbu nezvýšily bezpečnostní opatření.

Bin Ládinův vzkaz je však novým důkazem, že hlava Al-Káidy je stále naživu. Americká CIA potvrdila, že hlas na záznamu skutečně patří jemu. "Hon na Ládina" tak nekončí. Zpravodajští analytici navíc věří, že nová nahrávka je může přivést opět blíže k bin Ládinově dopadení.

CIA: Víme, kde Ládin je

Ředitel americké zpravodajské služby Porter Goss v prosincovém rozhovoru pro časopis Time prohlásil, že CIA má o Ládinově pohybu zprávy a že ví, kde se skrývá. Tajná služba však další podrobnosti nezveřejnila a v minulém týdnu posílila opatření proti úniku informací z vlastních řad.

Nejpravděpodobnější útočištěm bin Ládina je hornatá hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem, kterou ovládají místní kmeny.

Americká tajná služba dokázala, že o pohybu špiček Al-Kájdy skutečně ví, když zaútočila v Pákistánu na začátku tohoto týdne. Pokusila se tam zlikvidovat Ajmána Zavahrího, který je považován za hlavního stratéga Al-Káidy a nejdůležitějšího člověka po Bin Ládinovi.

Zavahrí na místě nakonec nebyl, ale pákistánské úřady potvrdily, že kromě civilistů byli mezi mrtvými i lidé Al-Káidy.

Místo telefonu kurýr

Pokaždé, když bin Ládin nebo Zavahrí vydají novou zprávu světu, tajné služby mají větší šanci, jak oba teroristy vyslídit. Špičky teroristické organizace proto neposílají své vzkazy často. Šéf Al-Káidy bin Ládin naposledy poslal svoji zprávu přes média v prosinci roku 2004. Muž číslo dvě Zavahrí od té doby devětkrát.

Aby se nedali tak lehce vystopovat, nepoužívají teroristé ke komunikaci telefon ani jiné elektronické prostředky. Nahrávky posílají na kazetách po svých kurýrech. Poslů je mnoho, zásilky si nenápadně předávají a zahlazují za sebou stopy. Zprávy si například předávají v davu lidí nebo při jízdě na motocyklech. #reklama

Američané propásli příležitost

Nejblíže k dopadení Ládina měli Američané podle oficiálních informací několik měsíců po 11. září. Bin Ládin byl tehdy údajně zraněn při americkém "zátahu" na afghánskou pevnost Tora Bora.

Velitel tehdejší akce Gary Bernsten ze CIA tvrdí, že tehdy příležitost promeškali. Podle Bernstena měly jeho jednotky šanci Ládina zabít nebo dopadnout, pokud by jim armáda poslala dalších 800 mužů. To se ale nestalo.

Šéf teroristické sítě tehdy sice ztratil zázemí v Afghánistánu, kde byl zásahem USA odstraněn tálibánský režim, a musel se začít skrývat, ale přes spolupráci CIA s pákistánskou armádou i jinými službami se mu daří unikat.

Američané měli podle kritiků dopadnout Ládina už v roce 2000, kdy ho v Afghánistánu "vystopovalo" výzvědné letadlo CIA Predátor. Tehdejší Clintonova administrativa však příkaz k jeho likvidaci nedala.

 

Právě se děje

Další zprávy