Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) dala v neděli na stranické konferenci zelenou jednáním o vytvoření velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.
Pro zahájení koaličních jednání se vyslovila naprostá většina z více než dvou stovek delegátů, informovala agentura DPA. Zasedání stranické konference bylo neveřejné.
Vytvoření koalice CDU/CSU a SPD je považováno za jediné možné východisko z povolební situace poté, co padla možnost vzniku vlády konzervativců se Zelenými.
Na začátku byly pochyby
Ačkoli socialisté předem vyjadřovali ohledně velké koalice řadu pochyb, nakonec se čtyři týdny po volbách rozhodli do vyjednávání s jejich vítězem vstoupit. Vedení SPD si ale stanovilo deset klíčových témat, v nichž jim musí konzervativci vyjít vstříc, pokud budou o společnou vládu stát.
Mezi deseti požadavky socialistů je například minimální mzda 8,50 eur (219 korun) za hodinu, rovné platy pro muže a ženy, větší investice do infrastruktury a vzdělání, vytvoření společné strategie pro podporu růstu a zaměstnanosti v eurozóně, daň z finančních transakcí, stejné penze pro důchodce v západní i východní části Německa a možnost dvojího občanství.
Jednání o velké koalici mají začít ve středu a potrvají nejméně měsíc. Šéf SPD Sigmar Gabriel na ně ale hledí s optimismem a doufá, že dohoda by mohla vzniknout do Vánoc. "Samozřejmě se může stát, že nastanou tak nepřeklenutelné neshody, že koalice nebude možná," řekl Gabriel. Podle něj ale strana do jednání vstupuje s cílem se nějak domluvit.
Případnou dohodu musí ještě v hlasování schválit členové SPD, kterých je celkem 470 000.
Ve stínu kancléřky
Podle DPA si ze 229 hlasujících představitelů SPD jednání o velké koalici nepřálo jen 31 lidí. Pro se tedy vyslovilo 86 procent zástupců strany. Nepotvrdily se tedy předpovědi, že v levicovém táboře existuje značné množství odpůrců spojenectví s Merkelovou.
Z SPD v poslední době zaznívaly ohledně vytvoření vlády s konzervativci kritické hlasy. Někteří členové se totiž obávají, že stranu stejně jako za minulé velké koalice v letech 2005 až 2009 zastíní kancléřka Merkelová a že socialisté přijdou o podporu voličů.