Peking - Špatný vzduch usmrtí více než milion Číňanů ročně, dokazují nová čísla.
Znečištěné ovzduší děsí i přistěhovalce - kvůli rekordní úrovni škodlivin ve vzduchu čím dál častěji prchají ze země.
Vědci, kteří čerstvá data představili v Pekingu, vycházejí z rozšířených výsledků studie Globální břemeno nemocí 2010. Vysoké koncentrace polétavého prachu tehdy v Číně vedly k předčasnému úmrtí 1,2 milionu lidí.
Pro cizince ale podle pracovníků zahraničních firem nastal zlomový bod letos v lednu. To když koncentrace nebezpečných částic v Pekingu přesáhla doporučené hodnoty hned čtyřicetkrát, píší The Financial Times.
Ztráta 25 milionů zdravých let života
Studie Globální břemeno nemocí 2010, o níž informuje list The New York Times, vyšla už loni v prosinci, po zemích se ale čísla detailně prezentují až teď.
"Vydáváme konkrétní data pro Indii a Čínu, protože ta osloví národní představitele spíše než regionální čísla," uvedl Robert O'Keefe, viceprezident Health Effects Institute.
Vědci uvedli, že znečištění v roce 2010 stálo čínskou populaci 25 milionů zdravých let života. Čísla z Číny celkově představují asi čtyřicetiprocentní podíl na všech předčasných úmrtích kvůli špatnému vzduchu na světě.
Největší koncentrace polétavého prachu je tradičně ve velkých městech, vůbec nejhůře na tom byl letos v zimě Peking. Dvacetimilionové město údajně postihlo "nejhorší znečištění všech dob".
Odcházejí hlavně rodiny s dětmi
Mnoho cizinců pracujících v Číně přitom žije právě v Pekingu, podle Financial Times představují asi třetinu všech přistěhovalců v zemi. Obvykle zastávají vysoké pozice a jejich činnost prokazatelně pomáhá místní ekonomice.
Velký počet z nich chce ale pryč a pro firmy je čím dál těžší nabírat za těchto podmínek další zahraniční talenty. Poptávka by se přitom měla za několik měsíců zvýšit, největší vlna odchodů se totiž čeká v polovině roku se začátkem prázdnin.
"Zdá se, že mnoho lidí, obzvláště rodin s malými dětmi, které zde byly několik let, znovu zvažuje výhody a nevýhody a rozhoduje se odejít ze zdravotních důvodů," uvedl pro deník Chad Forrest, oblastní ředitel mezinárodní společnosti Santa Fe Relocations.
Tento trend potvrzují i lékaři v soukromých nemocnicích, kde se léčí především cizinci.
"Zatím nemáme žádnou spolehlivou statistiku, ale stále více pacientů nám říká, že kvůli znečištění vzduchu odjíždějí," řekl doktor Andy Wong, primář oddělení rodinného lékařství v pekingské nemocnici. "Nábory jsou pro firmy čím dál těžší - jak přesvědčíte lidi, aby šli pracovat do nejvíce znečištěného města na světě?" ptá se.
Přes 3,5 milionu úmrtí v roce 2050?
Kromě nejnovějších odhadů vědců z Washingtonské univerzity a dalších institucí, které spolupracovaly na Globálním břemenu nemocí 2010, existuje i řada dalších podobných studií.
Některé jsou k Číně shovívavější, například Světová zdravotnická organizace předpokládá, že 1,3 milionu lidí zemřelo kvůli špinavému vzduchu předčasně v roce 2011 nikoli jen v Číně, ale na celém světě.
Jiné ale předkládají téměř apokalyptické scénáře. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zemře v roce 2050 na následky špatného ovzduší ve světě až 3,6 milionu lidí.