Španělskému premiérovi dle očekávání poslanci důvěru nevyslovili, další šanci má v sobotu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2016 22:15
Španělští poslanci podle očekávání nevyslovili důvěru šéfovi lidovců a úřadujícímu premiérovi Marianu Rajoyovi pro funkci předsedy vlády na další volební období. V sobotním druhém kole, v němž bude stačit už jen prostá většina hlasů, by ale Rajoy měl podporu získat a stát se staronovým ministerským předsedou. Skončí tak desetiměsíční patová situace, v níž Španělsko nemá vládu vzešlou z nových voleb. Druhé kolo hlasování se koná v sobotu, a to už by měl Rajoy důvěru získat díky tomu, že socialistická strana (PSOE) slíbila, že se zdrží.
Španělský premiér Rajoy.
Španělský premiér Rajoy. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy