Soudy v JAR nerozhodly. Krejčíř zůstává ve vazbě

ČTK ČTK
9. 12. 2013 18:10
Soud odložil i rozhodnutí o možném vydání Krejčíře do Česka.
Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrický soud dnes opět odložil rozhodnutí, zda českého podnikatele Radovana Krejčíře propustí na kauci. Jeho žádostí se chce znovu zabývat v úterý, uvedla jihoafrická agentura SAPA. Obžaloba nesouhlasí s tím, aby byl Krejčíř stíhán na svobodě. Prokurátor dnes prohlásil v souvislosti s jeho případem, ve kterém kontroverzní Čech spolu s trojicí spoluobviněných čelí podezření z pokusu o vraždu a z únosu, že byl sám terčem zastrašování od lidí údajně spjatých s Krejčířem.

Obžaloba se snaží přesvědčit soud, aby Krejčíře nepouštěl z vazby na kauci, protože by prý mohl před spravedlností uprchnout ze země. To Krejčíř popírá. Rozhodnutí o kauci soudce už několikrát odložil.

Prokurátor Louis Mashiane prý obdržel před dvěma týdny během jízdy autem hovor ze soukromého čísla. "Volající řekl, že pokud vím, co je pro mě dobré, nebudu se stavět proti kauci," popsal Mashiane hovor podle jihoafrické tiskové agentury SAPA. "Předpokládám, že osoba, která mi volala, mě chtěla zastrašit, abych nebránil propuštění Krejčíře na kauci," dodal prokurátor, který měl prý později další hovor z jiného soukromého čísla, ten ale už nezvedl.

Vyhrožují mi, tvrdí svědek

Telefonickým výhrůžkám údajně čelil i jeden z utajených svědků obžaloby. Jeden z Krejčířových spoluobviněných, Čechův blízký spolupracovník Desai Lupondo, mu prý volal z vězení, že ví, že je jedním z těch, kdo ho dostal za mříže. "My ti ukážeme," varoval ho prý Lupondo a později mu neznámý volající doporučil, aby "nechal toho bílého muže na pokoji".

Argument o zastrašování svědků použila prokuratura už při minulých přelíčeních. Někteří z nich údajně dostali výhrůžky smrtí, a podle mluvčího policie Solomona Makgaleho některým dokonce někdo otrávil psy.

Před soudem dnes také vypovídal policista Freddy Mashudu Ramuhala, který má Krejčířův případ na starosti a který kontroverzního Čecha zatýkal. Odmítl tvrzení obhajoby, že Krejčíř byl vsazen do cely až po šesti hodinách, aby od něho do té doby pomocí mučení mohli policisté získat potřebné informace.

"Obviněný číslo jedna (Krejčíř) nebyl jediným, kdo nebyl okamžitě umístěn do cely. Rovněž obvinění dva, tři a čtyři byli odvedeni do cel až po několika hodinách, neboť jsme měli plné ruce práce s jejich zatýkáním," řekl Ramuhala. Dodal, že Krejčíře osobně zadržel a poté s ním a dalšími policisty jel zadržet další podezřelé.

Krejčířovi právníci už dříve soudu nabídli za propuštění českého podnikatele složit kauci 50.000 randů (100.000 Kč). Ten soud ujišťoval, že po případném propuštění ze země neuprchne, jak se žalobce obává. Dnešní jednání soudu o ponechání Krejčíře ve vazbě, nebo jeho propuštění provázely podle jihoafrických médií podobně přísná bezpečnostní opatření jako ta předchozí.

Česká žádost odložena

Čech a trojice Jihoafričanů čelí obvinění, že v červnu unesli a mučili bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který zmizel stejně jako dodávka 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč), kterou měl dopravit do Austrálie. Obvinění údajně zvažovali i zavraždění zadržovaného muže, kterého nakonec pustili. Všichni čtyři obvinění, mezi nimiž jsou i dva příslušníci jihoafrické speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem, všechna podezření odmítli.

Ramuhala prohlásil během křížového výslechu, který vedl Krejčířův advokát Eddie Classen, že oběť z tohoto případu měla zranění na hlavě a hrudi a že byla rovněž popálená. Očekává se, že v úterý bude Classen s výslechem Ramuhaly pokračovat.

I jiný jihoafrický soud dnes odložil projednávání české žádosti o vydání Krejčíře do vlasti, odkud podnikatel uprchl v roce 2005 před policejním vyšetřováním. Do JAR přiletěl o dva roky později ze Seychel a jihoafrická média ho spojují s řadou zločinů v zemi; soud mu ale zatím žádný neprokázal. V Jižní Africe navíc požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o vydání. Až do vyřešení této záležitosti totiž nemůže být díky uprchlickému statusu deportován.

V Česku Krejčíře soud mezitím pravomocně odsoudil k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

 

Právě se děje

Další zprávy