Soudruzi z Vietnamu někde udělali chybu. Zemi se nedaří

Martin Novák Martin Novák
19. 1. 2011 21:00
Odcházející předseda komunistické strany na sjezdu holdoval sebekritice
11. sjezd Komunistické strany Vietnamu skončil dnes v Hanoji.
11. sjezd Komunistické strany Vietnamu skončil dnes v Hanoji. | Foto: Reuters

Hanoj - Bez velkého zájmu devadesáti milionů Vietnamců ukončila místní jediná a vládnoucí politická strana, tedy komunistická, svůj sjezd. V pořadí jedenáctý.

Měl co řešit. Vietnamu se po téměř dvou desetiletých bouřlivého ekonomického rozvoje a růstu střední třídy přestává dařit.

Od roku 2008 zemi sužuje vysoká inflace, vietnamská měna dong byla devalvována a Vietnam se také potýká s rozpočtovým schodkem.

Změny k lepšímu umožnila během devadesátých let změna politiky komunistů, kteří upustili od striktního marxismu-leninismu a povolili soukromé podnikání.

Delegát s legitimací, na které je tvář Ho Či-mina.
Delegát s legitimací, na které je tvář Ho Či-mina. | Foto: Reuters

Zbavili se skalních zastánců státní plánované ekonomiky a před čtyřmi lety dokonce začali přijímá podnikatele a byznysmeny i do strany.

Problémy posledních let, které Vietnam zastavily v jeho hospodářském vzestupu, ale vnesly i mezi komunisty rozkol.

Premiér Nguyen Tan Dung musel před stranickými kolegy obhajovat svou pozici ve čtrnáctičlenném politbyru. Podle agenturních zpráv situaci i přes kritiku ustál a zůstane předsedou vlády.

Jako předseda strany ale končí Nong Duc Manh, který odchází do důchodu. Na sjezdu provedl nezvykle otevřenou sebekritiku.
"Nesplnil jsem všechna očekávání lidu a členů strany," prohlásil.

Foto: Reuters

Vláda si vytkla za cíl zajistit v příštích letech ekonomický růst ve výši alespoň sedmi procent, ale například analýza banky JP Morgan v Singapuru očekává horší výsledky.

Mezi mladou generací strana, kterou kdysi zakládal Ho-Či min, ale ztrácí prestiž. Vstupují do ní jen ti, kteří to potřebují kvůli kontaktům v podnikání nebo kariérnímu postupu ve státní správě.

Komunisté se dál sveřepě brání vzdát se mocenského monopolu. Otevřeným kritikům a disidentům stále hrozí dlouholeté tresty vězení za zpochybňování stávajícího politického modelu či za výzvy k nastolení demokracie.


 

Právě se děje

Další zprávy