Nejvyšší soud se dnes v poměru šest ku třem rozhodl, že provádění eutanazie v americkém státě Oregon může pokračovat. Snaha Bushovy administrativy zakázat prodej potřebných léků tak vyšla vniveč.
Za vším stojí Ashcroft
Celý případ začal již v roce 2001. Čtyři roky po uzákonění oregonského zákona, který umožňoval smrtelně nemocným pacientům vykonat tzv. asistovanou sebevraždu, se ultrakonzervativní člen Bushovy vlády a ministr spravedlnosti John Ashcroft rozhodl proti eutanazii vystoupit a zakázal prodej potřebných léků.
Hlavním argumentem pro něj byla neslučitelnost federálních a oregonských zákonů. Zatímco ve zbytku Spojených států je eutanazie zakázána, Oregon ji povolil v roce 1997. Zákon s příznačným názvem "Důstojná smrt" dvakrát podpořili občané tohoto amerického státu. Za devět let využilo jeho existenci více než dvě stě těžce nemocných pacientů.
K provedení eutanazie potřebuje pacient vyjádření dvou lékařů, že jeho stav je neléčitelný. Následně lékař předepíše potřebný lék a pacient nebo jeho příbuzní si ho sami opatří. Důvodem je samozřejmě snaha předejít možnému zneužití zákona.
Soud nyní prohlásil Ashcroftův krok za protiprávní a nevynutitelný, překračující jeho pravomoci. Podle soudce Anthonyho Kennedyho nemá ministr spravedlnosti právo zakazovat prodej léků, které legislativa jednotlivých států umožňuje. S rozhodnutím soudu nesouhlasili pouze jeho konzervativní členové.
Prvenství drží Holandsko
V Evropě jako první legalizovalo milosrdnou smrt před pěti lety tradičně liberální Nizozemsko. Lékaři se tam ale musí řídit přísnými pravidly. Eutanazii lze aplikovat pouze na pacienty trpící nevyléčitelnou chorobou s nesnesitelnými bolestmi a zároveň musí nemocný o eutanazii požádat. Lékaři pak mají povinnost každý případ nahlásit.
V roce 2004 zemřelo tímto způsobem v Nizozemsku téměř dva tisíce nemocných. Plně legální je eutanazie v současnosti ještě v Belgii a Švýcarsku.