Islámábád - Pákistánský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch prezidenta a šéfa armády Parvíze Mušarafa. Tomu už nic nebrání, aby se znovu stal prezidentem země.
"Zamítnuto," prohlásil ve čtvrtek předseda soudu Abdul Hamid Dogar poté, co soud vyslechl poslední žalobu proti Mušarafově prezidentské kandidatuře.
Nejvyšší státní žalobce Malik Kajjúm očekává, že staronový prezident bude inaugurován buď během víkendu, nebo na začátku příštího týdne.
V kontroverzním hlasování sněmovny a regionálních parlamentů, při kterém řada poslanců na protest opustila sál a další se zdrželi hlasování, byl Mušaraf zvolen 6. října.
Opozice ale považovala za protiústavní, že do čela státu kandidoval jako šéf armády. Podala kvůli tomu k Nejvyššímu soudu šest žalob.
3. listopadu, dva dny před tím, než měl soud o peticích rozhodnout, ale Mušaraf vyhlásil výjimečný stav, Nejvyšší soud rozpustil a soudce nahradil svými lidmi.
Čtěte: Výjimečný stav v Pákistánu může zdržet volby až o rok.
Teď se čeká na to, zda-li pákistánský prezident splní svůj slib a opustí čelo šéfa armády. To by znamenalo, že se vzdá významné části své moci.
Další ránu může - vzhledem ke své stále klesající popularitě - utrpět v lednových parlamentních volbách.
Ve čtvrtek také vyprší ultimátum, které Mušarafovi dalo britské společenstvo Commonwealth. Buď výjimečný stav zruší a podnikne kroky k ustavení demokracie, nebo mu hrozí pozastavení členství v řídících orgánech organizace.
Pákistán Commonwealth požádal , aby svůj postoj ještě přehodnotil. Už jednou k takovému kroku ale společenství sáhlo. Stalo se to po Mušarafově puči roku 1999. Plné členství země bylo obnoveno o pět let později.
Čtěte také:
Emisar USA neuspěl, Mušaraf výjimečný stav neodvolá
Commonwealth hrozí Pákistánu pozastavením členství