Soud EU: Věznění gayů v rodné zemi je důvodem pro azyl

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
7. 11. 2013 16:27
Nejvyšší soud EU reagoval na dotaz Nizozemska, jak naložit s trojicí gayů z Afriky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lucemburk - Požadavky na udělení azylu v zemích Evropské unie splňují i lidé, kteří se v rodné zemi obávají perzekuce za svoji sexuální orientaci, rozhodl Nejvyšší soud EU.

Reagoval tak na žádost Nizozemska o radu, jak naložit se žádostmi tří gayů ze Sierra Leone, Ugandy a Senegalu.

Samotný zákaz homosexuality v zemi ale není důvodem pro získání azylu. Ten může být udělen pouze v případech, kdy konkrétní země posílá své obyvatele za mříže právě kvůli sexuální orientaci.

Zda země žadatele hrozbu uvěznění skutečně uplatňuje v praxi, musí posoudit členské země EU samostatně. Výnosy Evropského soudního dvora platí pro všechny členské státy EU.

Postavení uprchlíka

Státní rada Nizozemska se na soud obrátila s otázkami, zda mohou být homosexuálové považování za "určitou společenskou vrstvu" a zda to, že jsou homosexuální projevy v zemi trestné a hrozí za ně pobyt v cele, naplňuje definici pronásledování.

Porušuje-li perzekuce závažně lidská práva, pak mají členové dané pronásledované společenské skupiny nárok na status uprchlíka, napsal server BBC.

Hrdí gayové. Pestrobarevný průvod Prahou:

Homosexualitu zakazuje většina afrických zemí

Projevy homosexuality jsou nezákonné ve většině zemí Afriky, a to i u nejdůležitějších spojenců Západu, jakými jsou Uganda, Keňa, Nigérie a Botswana.

Podle červnové zprávy lidsko-právní organizace Amnesty International dosáhly homofobní útoky v subsaharské oblasti nebezpečné úrovně.

Rozhodnutí soudu EU přišlo den poté, co nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans řekl, že porušování práv homosexuálů v Rusku může být důvodem pro udělení azylu v Nizozemsku, připomněla ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy