Soud EU v Kosovu odsoudil jedenáct bývalých bojovníků UÇK

ČTK ČTK
27. 5. 2015 20:45
Obžalovaní podle soudu páchali zvěrstva proti zadržovaným kosovským civilistům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Priština - Soudci Evropské unie ve středu kvůli zločinům za povstání v Kosovu v letech 1998-99 odsoudili jedenáct bývalých bojovníků Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Dva z nich měli blízko k bývalému kosovskému premiérovi Hashimu Thaçimu, informovala agentura Reuters.

Během dvou procesů soudci z unijní policejní a justiční mise došli k závěru, že obžalovaní páchali zvěrstva proti kosovským civilistům zadržovaným v táboře UÇK. Povstalecká UÇK bojovala proti srbským jednotkám. Procesy souvisely i s vraždou srbského policejního důstojníka v roce 1998 a kosovskoalbánského civilisty, kterého UÇK obviňovala ze špionáže pro Srbsko, jehož bylo Kosovo dříve součástí.

Reuters připomíná, že politické vraždy kosovských civilistů jejich vlastními lidmi byly během války i po ní častou záležitostí, někdy byla jejich motivem obvinění ze spolupráce s Bělehradem. Mise EU vznikla poté, co Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku. V zemi, kde jsou někdejší povstalci oslavováni jako hrdinové boje za nezávislost, se zabývá citlivými případy válečných zločinů.

Bývalý vysoce postavený velitel UÇK Samir Lushtaku byl ve středu odsouzen ke 12 letům ve vězení za vraždu. Sylejman Selimi, který je v současnosti velvyslancem Kosova v Albánii, má kvůli týrání civilistů strávit za mřížemi osm let. Svého času stál v čele Kosovských bezpečnostních sil, které měly na starosti civilní ochranu a které vycvičilo NATO. Jejich příslušníci nosili jen lehké zbraně. Lushtaku a Selimi byli blízkými spojenci expremiéra Thaçiho, jenž nyní stojí v čele kosovského ministerstva zahraničí.

K tříletému trestu byl odsouzen také jeden z poslanců za vládní Demokratickou stranu Kosova (PDK), dalších osm obžalovaných stráví ve vězení tři až sedm let.

Rozsudky mohou zkomplikovat páteční hlasování parlamentu o zřízení nového kosovského válečného tribunálu, který by soudil etnické Albánce kvůli zločinům spáchaným během války v letech 1998 až 1999. Konflikt si vyžádal 10 000 až 12 000 lidských životů, většinou etnických Albánců. Dalších 800 000 lidí muselo opustit své domovy.

 

Právě se děje

Další zprávy