Sopka na Islandu opět chrlí lávu. Jde o třetí erupci za dva měsíce

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2024 16:00
Na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu ve čtvrtek nad ránem začala sopečná erupce, informovala islandská veřejnoprávní televize RÚV. Zářivě oranžová láva a dým stoupající z pukliny byly vidět už potřetí za poslední dva měsíce. Během noci a rána úřady preventivně evakuovaly návštěvníky geotermálních lázní Modrá laguna, které jsou jednou z nejnavštěvovanějších islandských atrakcí.
Erupce sopky na Islandu | Video: Reuters

V několika obcích na poloostrově Reykjanes byly přerušeny dodávky tepla a teplé vody poté, co proud lávy zasáhl potrubí, informovala agentura AP. Jejich obnovení může trvat několik dní a úřady proto vyzvaly občany, aby energiemi šetřili.

Místo erupce je vzdálené asi pět kilometrů severně od městečka Grindavík, jehož zhruba čtyři tisíce obyvatel byly již v listopadu preventivně evakuovány. Kromě nyní vylidněného přístavu Grindavík islandské úřady bedlivě sledují především geotermální elektrárnu Svarstengi. Ta se nachází asi tři kilometry od místa erupce a proud lávy se k ní během dne přiblížil na vzdálenost pouhého kilometru. Úřady již v uplynulých měsících vybudovaly kolem zařízení ochranné zdi.

Na poloostrově Reykjanes leží i mezinárodní letiště Keflavík, které obsluhuje nedalekou metropoli Reykjavík. "Situace je pod kontrolou, žádné nebezpečí nehrozí. Letiště je v pořádku, lidé jsou stoprocentně v pořádku," uvedl podle agentury AFP mluvčí islandské civilní ochrany.

Islandská meteorologická služba IMO blížící se sopečnou činnost předpověděla ve své poslední zprávě. "V 05:30 (06:30 SEČ) nabralo mírné zemětřesení severovýchodně od Sýlingarfellu na intenzitě. Zhruba o 30 minut později ve stejné oblasti začala erupce. Podle prvních zpráv z kontrolního letu pobřežní stráže výbuch nastal ve stejné oblasti jako 18. prosince. Puklina je dlouhá asi tři kilometry," uvedla IMO. Láva tryskala do výše asi 80 metrů, z místa pak proudí směrem na západ.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních sopečných lokalit. Ostrov leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.

Za poslední dva roky zaznamenal Island šest erupcí, píše AFP. Ty nejnovější jsou z letošního ledna a loňského prosince. V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 tisíc letů.

 

Právě se děje

Další zprávy