Mogadišo - Somálsko čelí nejhoršímu suchu za přinejmenším posledních deset let, informovala britská stanice BBC s odvoláním na oznámení OSN. Značná část obyvatelstva Somálska již nyní trpí podvýživou.
Informace přichází v době, kdy v somálské metropoli Mogadišo opět vypukly boje, během kterých přišlo za poslední týden o život přes sto civilistů a 25 tisíc dalších opustilo své domovy.
"Jen ve středu a ve čtvrtek bylo zabito 26 civilistů a 98 jich bylo zraněno," cituje agentura Reuters Jasína Ali Gediho z Elmanova centra pro mír a lidská práva (EPHRC) se sídlem v Mogadišu. "Boje se rozšířily do dalších čtvrtí a tisíce lidí proto utekly pryč," dodal.
OSN: Potraviny potřebuje 3,2 milionu lidí
Mark Bowden, koordinátor humanitární pomoci OSN pro Somálsko, prohlásil, že v zemi kvůli nedostatku vody umírá řada hospodářských zvířat. To přispívá k tomu, že téměř polovina obyvatelstva trpí podvýživou.
Bowden dodal, že je třeba „velmi výrazný nárůst" humanitární pomoci této východoafrické zemi. Oznámil, že Somálci v současné době přímo neumírají hlady, ale zhruba 3,2 miliony lidí potřebuje potraviny, které jim zajistí přežití.
„Čelíme nyní suchu, které je horší než ta, která lidé přečkali v posledních nejméně deseti letech," cituje BBC Bowdena. „Zhruba 45 procent obyvatel Somálska trpí mírnou podvýživou," dodal zástupce OSN v oblasti, který upřesnil, že v jižním a středním Somálsku trpí akutní podvýživou 24 procent dětí mladších pěti let.
Sucho sužuje i okolní země - zejména části Etiopie a Keni.
Nejhorší boje za poslední měsíce
K humanitární krizi v oblasti přispívá nestabilní bezpečnostní situace v Somálsku, která přinutila k útěku z domovů v posledních letech více než milion lidí.
Kvůli znovuvypuknutí bojů mezi vládnou podporovanými jednotkami a islamistickými ozbrojenci se nyní zvedá nová uprchlická vlna. Ke střetům v posledních dnech došlo vedle hlavního města i na dalších místech Somálska.
Mezi sebou se střetli i členové policie se zástupci armády. Policisté zabili šest vojáků, které obvinili z toho, že vzbouřencům dodávali zbraně.
Somálská vláda bojuje s ozbrojenci ze skupiny Šabáb od roku 2006. Slabou vládu podporuje Africká unie, která má v oblasti mírové jednotky. Ty se však snaží zůstávat spíše stranou bojů.
Sierra Leone nyní přislíbila další vojáky pro misi, počet příslušníků mírových jednotek by tak měl v Somálsku narůst na více než 5000. OSN mírovou misi v Somálsku nemá. Její vznik nemá širší podporu vlád členských zemí OSN.
Noční můra Západu
Somálský stát není funkční od počátku devadesátých let, kvůli čemuž je v oblasti nízká bezpečnost a sužují ji problémy jako nedostatečná zdravotní péče, vzdělávání či problém pirátství. Jen od roku 2007 během bojů zahynulo podle odhadů EPHRC téměř 18 tisíc lidí a 30 tisíc dalších utrpělo zranění.
Jak upozorňuje východoafrický zpravodaj BBC Peter Greste, není jisté, zda současná slabá, umírněně islamistická vláda uhájí svou pozici.
Pokud by se neudržela, šlo by o noční můru Západu, protože by se země ocitla pod kontrolou radikálů podezřívaných z napojení na teroristickou síť Al-Káida, tvrdí Greste.