Somálské peklo: střelba z tanků, hořící lidé

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2007 15:40
Mogadišu - Somálská metropole je dějištěm apokalyptických výjevů. Povstalci znovu bojují v ulicích proti vládě a etiopským jednotkám.  Uvnitř: VIDEO
Foto: Reuters

Islamisté se nehodlají smířit s tím, že je na konci loňského roku svrhla exilová vláda, podporovaná etiopskou armádou.

Část uprchla do Keni nebo na lodích do Indického oceánu, ale zbytky rebelů rozpoutaly včera a dnes v Mogadišu těžké boje.

Černý jestřáb sestřelen 2

Ostřelují vládní budovy a kasárna, kde bydlí etiopští vojáci. Ti dnes odpověděli tvrdě: dlouhotrvající palbou z tanků. Informace o obětech zatím chybí, ale podle svědků z města v panice prchají tisíce lidí. Hlavně matky s dětmi.

Včera islamisté zastřelili ve městě šestnáct vojáků, kteří patří k armádě nového režimu, dosazeného Etiopany. Dav se zmocnil těl a vláčel je ulicemi města. Některé přivázané za motocykly.

Některé oběti násilností skončily v plamenech. Odpůrci nové vlády je na ulici spálili.

Tento vývoj připomíná čtrnáct let staré události, zachycené ve filmu režiséra Ridleye Scotta Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down). Tehdy dav v Mogadišu uvláčel k smrti dva americké vojáky, kteří se ve městě zřítili s helikoptérou.

Foto: new-dream.de

"Boje pokračují a jsou velmi intenzivní. Vláda a Etiopané čelí skupinám islamistů, které ještě ve městě zbyly," citovala agentura Reuters jednoho z obyvatel města.

"Příští týden a příští dny budou v Somálsku velmi horké," řekl jeden z vládních přestvitelů v Mogadišu zpravodaji agentury AP.

Somálský Taliban

Svaz islámských soudů ovládal většinu Somálska od poloviny minulého roku. Zavedl drakonické zákonodárství po vzoru afghánského Talibanu. Trval například na přísné segregaci mužů a žen a zakazoval hudbu nebo sledování fotbalu na televizních obrazovkách.

USA obviňovaly Svaz islámských soudů ze spolupráce s Al-Káidou. Někteří jeho členové stáli za útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzánii v roce 1998.

Kostry na smetišti

Šéfem svazu je Hasana Dáhir Aweys, který figuruje na americkém seznamu hledaných teroristů.

Somálci stojí nad spáleným tělem mrtvého vojáka v Mogadišu.
Somálci stojí nad spáleným tělem mrtvého vojáka v Mogadišu. | Foto: Reuters

Dalším vlivným členem byl Aden Hašim Ayro. Ten na sebe upozornil šokujícím vypleněním křesťanského hřbitova, kde jsou pochováni bývalí italští obyvatelé Mogadiša (většina Somálska byla do roku 1960 italskou kolonií).

Ayrovi ozbrojenci vytahali kostry z hrobů a vyhodili je na smetiště. Podle svých vlastních slov tímto způsobem protestovali proti plánům OSN a Africké unie na vyslání mezinárodních jednotek do Somálska.

Mogadišská vláda dnes oznámila, že odpor islamistů v Mogadišu a okolí vede právě Ayro a do "funkce" byl údajně jmenován nejvyššími kruhy Al-Káidy.

Eitiopská armáda ale na konci roku islamisty vytlačila z Mogadiša a dosadila k moci exilovou vládu, která působila několik let v Nairobi. Zároveň Američané vystřelili několik raket na tábory Svazu islámských soudů.

Museli pít moč

Naděje na ukončení chaosu a anarchie v zemi se však nesplnily.

Foto: Aktuálně.cz

Země neměla jednotnou centrální vládu od roku 1991, kdy byl svržen dlouholetý diktátor Siad Barré. Jednotlivé části Somálska začaly ovládat různé milice.

Výsledkem byl masivní hladomor, počet obětí somálského konfliktu jde do statisíců.

Problémy se zásobováním potravinami má země stále, stejně tak i s pitnou vodou. Loňské sucho donutilo některé somálce k tomu, že museli pro přežití pít vlastní moč.

"Mnoho rodin přežívá s dvacetilitrovým kanystrem vody na tři dny. To je ekvivalent 830 mililitrů či tři sklenice vody na den pro pití, vaření a mytí," upozornila vlonibritská charitativní organizace  Oxfam. 

Kdo vlastně střílí ?

Pozorovatelé z Africké unie ale tvrdí, že proti vládě nyní nebojují pouze zbytky islamistů. Přidaly se prý k nim některé zločinecké skupiny a ozbrojené milice.

Dosavadní zprávy hovořily o tom, že většina Somálců uvítala příchod nové vlády a nepřeje si návrat islamistů.

 

Právě se děje

Další zprávy