Sociální sítě přebírají práci zpravodajských služeb

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
17. 8. 2014 17:23
Komunikace a sdílení obsahu prostřednictvím internetových sociálních sítí hraje v ozbrojených konfliktech po celém světě stále důležitější roli.
CIA se přihlásila na největší sociální sítě. Sledujte ji!
CIA se přihlásila na největší sociální sítě. Sledujte ji! | Foto: CIA

Washington - Loni britský bloger a aktivista Eliot Higgins díky snímkům publikovaným na internetu z pohodlí domova v English Midlands poukázal na použití chemických zbraní v Sýrii.

Letos stejnou metodou odhalil rakety, které s největší pravděpodobností mohou za zkázu malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou.

Snímky i videa publikované online rychle ukázaly na protiletadlový raketový systém Buk.

Počet příspěvků roste exponenciální řadou

Komunikace a sdílení obsahu prostřednictvím sociálních sítí hraje v ozbrojených konfliktech po celém světě stále podstatnější roli.

Facebook, Twitter a další služby umožňují lidem z druhého konce planety ozbrojené střety - a jejich následky - sledovat takřka v přímém přenosu. Počet snímků z válečných konfliktů roste exponenciální řadou.

Odborníci díky nim potvrdili mimo jiné nálet íránského letounu na pozice islamistů v Iráku, prokázali užití cizích zbraní (včetně amerických) v Sýrii nebo zdokumentovali zabíjení civilistů v oblastech od Pásma Gazy až po Nigérii.

Není proto divu, že se o fotky, videa a další materiály na sociálních sítích ve stále větší míře zajímají zpravodajské služby, bezpečnostní agentury, média i lidskoprávní organizace.

Obelstít Twitter a Facebook? Těžko, míní odborníci

Objem informací na sociálních sítích neustále roste. Z Ukrajiny jich je víc než z jakéhokoliv konfliktu předtím, což nám usnadňuje orientaci v tom, co se tam vlastně děje.

Kritici samozřejmě mohou namítnout, že není problém snímek nebo video zfalšovat. Podle odborníků je ale v případě mnoha různých zdrojů, které například trosky letounu zabírají z různých míst a úhlů, falzifikace velmi složitá.

Ověření prostřednictvím StreetView

Díky službám jako je Google StreetView lze navíc v mnoha případech snadno ověřit, zda byly příspěvky pořízeny tam, kde jejich autoři tvrdí.

Je jasné, že analýza obsahu sociálních médií může poskytnout zevrubný obrázek toho, co se v místě konfliktu, děje, což může v některých případech oproti dřívějším dobám znamenat bezprecedentní rozdíl.

"Je jasné, že analýza obsahu sociálních médií může poskytnout zevrubný obrázek toho, co se v místě konfliktu, děje, což může v některých případech oproti dřívějším dobám znamenat bezprecedentní rozdíl," potvrdil agentuře Reuters bývalý zástupce velitele britské tajné služby MI6 Nigel Inkster.

Záběry ze země jsou často průkaznější než satelitní snímky nebo záběry z leteckého průzkumu, které dosud tajné služby i další bezpečnostní složky využívaly.

Zpravodajské služby a vlády věnují zvýšenou pozornost sociální sítím už od takzvaného arabského jara, kdy svolavatelé protestů proti autoritářským vládám používali Facebook a Twitter k organizaci demonstrací.

Po letošním sestřelení malajsijského boeingu s 298 lidmi na palubě to bylo právě video z YouTube, na jehož základě Washington ukázal prstem na separatisty. Ti totiž těsně před incidentem natočili video s použitým protiletadlovým systémem a záznam umístili na internet.

O tom, že mají v rukou systém Buk, se rebelové zmínili i na Twitteru, na což upozornila agentura ITAR-TASS.

 

Právě se děje

Další zprávy