Soči nesplnilo plán. Vstupenky se nedaří udat

Jiří Just Jiří Just
7. 2. 2014 15:00
Rusové lístky na olympiádu nekupují. Zájem o ně nevzrostl ani těsně před zahájením.
Foto: Reuters

Moskva/Soči (od našeho spolupracovníka) - Bezpečnost a drahota - tyhle dvě věci udělaly pořadatelům zimních olympijských her v Soči pořádnou "čáru přes rozpočet". Lístky na olympiádu se totiž neprodávají tak, jak Rusové předpokládali.

Ačkoliv má být olympiáda oslavou ruského sportu i země samotné, Rusové lístky nijak hořečnatě nekupují. Naopak, zájem o vstupenky před vlastním zahájením her poklesl, místo aby stoupal.

Foto: Reuters

Ještě koncem loňského listopadu organizační výbor sočské olympiády tvrdil, že už se podařilo prodat 60 procent všech lístků. V polovině ledna jeho šéf Dmitrij Černyšenko uvedl, že fanoušci koupili zhruba tři čtvrtiny lístků.

V pátek, těsně před zahájením her, mělo být oficiálně prodáno okolo 80 procent vstupenek. K dostání jsou přitom stále i lístky na hokejové čtvrtfinále, finále obřího slalomu nebo na zahajovací a závěrečnou ceremonii.

Šest tisíc rublů za den v Soči

Podle jednoho z ruských novinářů, který si nepřeje být jmenován, se dá čekat, že olympiádu v Soči navštíví menší počet diváků, než kolik přišlo na předchozí zimní hry.

"Osmdesát procent prodaných vstupenek je ještě relativně dobrý výsledek. Očekával jsem, že zájem bude ještě mnohem menší," řekl Aktuálně.cz.

Podle něj to neznamená, že by Rusy hry v Soči nezajímaly. Svátku zimních sportů ale nepřejí vysoké ceny.

Výdaje, které musí ruský fanoušek ze své peněženky zaplatit, aby si olympijskou atmosféru užil přímo v jihoruském letovisku na břehu Černého moře, jsou enormní.

Foto: Reuters

Jak spočítali novináři z ruského listu Moskovskije novosti, den v Soči s ubytováním a návštěvou sportovního utkání ruského fanouška přijde minimálně na šest tisíc rublů, tedy zhruba 3500 korun. A to si běžní Rusové nemohou dovolit.

Obava z útoku trvá

"Mnozí si rozmysleli jet do Soči i kvůli obavě z teroristického útoku. Obzvlášť po explozích ve Volgogradu. Nikdo to nebezpečí nebere na lehkou váhu," vysvětluje ruský žurnalista.

Za bezpečnost během olympiády se zaručil sám Vladimir Putin. Hry má hlídat okolo 40 tisíc policistů a ozbrojenců ministerstva vnitra.

Tajná služba FSB má prý Soči pod absolutní kontrolou.

Útok teroristů z nedalekého Severního Kavkazu Rusy přesto děsí. Boje v Dagestánu, hlavním ohnisku v konfliktu mezi ruskými vládními silami a severokavkazskými ozbrojenci, pokračovaly i těsně před olympiádou.

Začátkem týdne zvláštní jednotka zastřelila v republice údajného organizátora útoků ve Volgogradu. V předvečer her byl zlikvidován ozbrojenec v dagestánském Derbentu.

Čeští turisté se nebojí

Pořadatelé předpokládají, že olympiádu v Soči navštíví více než 400 tisíc turistů. Zhruba 75 procent by měli tvořit domácí fanouškové.

Turisté z Česka bezpečnost, zdá se, moc neřeší. Jak uvedl generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík, skoupeno bylo 80 procent nabízených lístků a zájezdových balíčků.

Největší zájem byl - jako tradičně - o vstupenky na hokej, ale i biatlon nebo rychlobruslení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy