Se Zemanem letěl do Soči i bývalý ministr Cienciala

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 2. 2014 15:05
Hrad odmítá, že exministr je součástí prezidentské delegace, letí prý na přání ČOV
Exministr Jiří Cienciala.
Exministr Jiří Cienciala. | Foto: ČTK

Praha - Na palubě speciálu, který dopraví do olympijského Soči prezidenta republiky, je vedle první dámy, spolupracovníků a šéfa české pobočky Lukoilu také bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala.

Na rozdíl od zástupce Lukoilu a prezidentova externího poradce Martina Nejedlého Hrad vyloučil, že by člen někdejší prezidentské Rusnokovy vlády byl součástí jeho delegace.

"Vyhověli jsme v tomto směru žádosti Českého olympijského výboru," uvedl krátce před odletem mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Nejde o účast v delegaci pana prezidenta," řekl.

Český olympijský výbor však říká něco jiného a od zajištění cesty pro bývalého ministra se distancoval. "Pan Cienciala je součástí výpravy MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu), nikoliv delegace ČOV," napsal Aktuálně.cz ze Soči mluvčí výboru Alexandr Kliment.

A dokonce naznačuje důvod, jak si exministr účast vysloužil. "Osobně se účastnil příprav české podnikatelské mise v Rusku," dodal Kliment. "Velmi oceňujeme, že se projektu účastní nadále a přispěje k jeho úspěchu."

Samotný exministr Cienciala nechtěl důvody své cesty s prezidentem a účasti v Soči upřesňovat. "Jedeme se nechat po boku prezidenta při sportu zastřelit," uvedl pouze s nadsázkou.

Muž ze železáren

Bývalý ministr Rusnokovy vlády Cienciala působil dříve ve vedení největší české hutní společnosti Třinecké železárny. Nyní je viceprezidentem Svazu průmyslu a obchodu a nově také zmocněncem vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Ve třineckém hutním podniku strávil Jiří Cienciala přes 37 let. Od roku 1997 byl generálním ředitelem, ve funkci skončil v roce 2011. V současné době je členem dozorčí rady této společnosti patřící miliardáři Tomáši Chrenkovi.

Foto: Vojtěch Marek

Kdo a z jakého důvodu jej nyní vyslal na olympijské hry ale není zcela zřejmé. Jak jsme již uvedli, ČOV se od Ciencialy distancoval. Jeho cestu údajně připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Cienciala se měl ve spolupráci s ČOV podílet na přípravě podnikatelské mise, která má v rámci Českého domu využít hry v Soči k představení Česka jako průmyslového, obchodního a investičního partnera.

Na palubě Lukoil

Už včera náš deník upozornil, že součástí prezidentské delegace je také šéf ruské pobočky Lukoilu Martin Nejedlý, který je považován za člověka, který má na prezidenta velký vliv.

Podle vyjádření Hradu cestuje do Soči jako externí poradce pro energetiku, aby prezidenta doprovázel na bilaterálních jednáních. Jaká jednání jsou konkrétně v plánu, však Hrad neupřesnil.

Nejedlého cesta je hrazena z veřejných peněz, pobyt si podle vyjádření Hradu bude platit sám. Otázky nad jeho účastí v nejužší skupině kolem prezidenta vzbuzuje především skutečnost, že Nejedlého firma dluží státu 27,5 milionu korun za nevrácené letecké palivo do strategického zásobníku.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy