Sníh zasypal Evropu. Německo hlásí zácpy na dálnicích, ve Skotsku zavřeli školy

ČTK ČTK
9. 2. 2021 12:34
Sníh a náledí nadále působí velké problémy dopravě v Německu. Na některých dálnicích museli řidiči v zácpách strávit celou noc a výpadky a zpoždění v regionální i dálkové přepravě pokračují v úterý na řadě železničních tratí. Dočasné uzavření dálničních tunelů v Sasku, včetně jednoho u hranic, způsobilo dopravní zácpu na české straně. Sníh zasypává i sever Francie.
Zasněžený park Tiergarten v Berlíně.
Zasněžený park Tiergarten v Berlíně. | Foto: Reuters

Mrazivou noc ve svých autech strávili například řidiči na dálnici A2 u Bielefeldu. Někteří z nich museli čekat více než 16 hodin. Fronta vozidel se podle agentury DPA časem natáhla až na 37 kilometrů. Postupně se ale zácpy na této dálnici vytvořily i v opačném směru a celková délka kolon v obou směrech dosáhla 70 kilometrů.

Problémy zavinily kamiony, které uvázly na místě kvůli sněhu a náledí už v pondělí. Podobné potíže způsobili řidiči těchto vozidel i na jiných úsecích dálnice A2, ačkoli do 22:00 platil zákaz jízdy nákladních aut nad 7,5 tuny. Mluvčí policie sdělila, že bylo zaregistrováno 340 porušení tohoto zákazu.

Na dálnici A10 u braniborského Spreeau zablokovaly provoz dva kamiony, které nebyly s to kvůli náledí uvolnit vozovku. Během noci se po odtažení nákladního auta podařilo uvolnit dopravní zácpu na dálnici A4 ve východním Hesensku, kde někteří řidiči museli čekat až 15 hodin.

Podle ranní informace portálu deníku Sächsische Zeitung byl kvůli problémům se sněhem na dálnici A17 ve směru z Prahy dočasně uzavřen tunel Harthetunnel u Breitenau. Přitom už v pondělí byly na A17 ve směru z Prahy dočasně uzavřeny tunely Coschütz a Altfanken, aby se v nich zabránilo hromadění vozidel kvůli zácpě na navazující dálnici A4. Tyto uzávěry měly za následek zácpy na české straně od hranice.

S potížemi na železnicích podle DPA i v úterý zápolí zejména dopravní uzly Dortmund, Hannover, Kassel, Erfurt a Halle/Lipsko. Na několika tratích nejezdí dálkové spoje, například mezi Hannoverem a Kolínem nad Rýnem, z Hamburku do Mnichova, Dortmundu, Kolína nad Rýnem, Kielu, Lübecku a Westerlandu a z Drážďan do Lipska, Frankfurtu nad Mohanem, Hannoveru a Kolína nad Rýnem.

Značně omezená je regionální doprava v oblasti kolem Hannoveru a Brém a v severním Severním Porýní-Vestfálsku. Podobně je tomu i v Durynsku, Sasku-Anhaltsku a Sasku.

Sníh zasypal Francii i Británii

Extrémní počasí hlásí v těchto dnech i Francie. Zatímco Bretaň na severu zasypává sníh, jihozápad Francie bojuje s následky povodní způsobených přívalovými dešti. Bretaň v úterý očekává až 15 centimetrů sněhu, nejvíce v tomto tisíciletí. Z bezpečnostních důvodů zde nevyjedou školní autobusy, píše list Le Monde.

Výstraha před studeným počasím platí i v Paříži, kde by mělo začít sněžit večer. Podle předpovědi Météo France bude sněžení pokračovat i ve středu a postupně se bude přesouvat na východ země. Pocitová teplota v severní Francii je mezi minus deseti a minus 15 stupni Celsia, fouká velmi silný vítr. Podobné počasí sever Francie nezažil nejméně posledních deset let.

Na jihozápadě Francie deště způsobily povodně, k nejhůře zasaženým městům patří Saintes severně od Bordeaux, kde řeka Charente vystoupala na 6,2 metru, což je téměř historicky nejvyšší úroveň. V ulicích města bylo vody po kolena, město postavilo chodníčky z trámů na cihlách, aby lidem umožnilo pohybovat se mezi domy.

Hasiči evakuovali 400 lidí, podle jejich odhadů dalších 800 lidí odešlo ze zaplavených domů samo, píše agentura Reuters. Povodně zasáhly i město Cognac, kde se vyrábí slavný nápoj, který po městu dostal své jméno - koňak.

S neobvykle chladným počasím a silným sněžením se potýká i Británie. Noc na úterý byla zatím nejchladnější za letošní zimu, když teploty ve Skotsku klesly k minus 15 stupňům Celsia, oznámila meteorologická služba. Ve skotském hrabství Aberdeenshire napadlo v pondělí kolem 30 centimetrů sněhu a intenzivní sněhové srážky pocítili i obyvatelé na východě Anglie. Na některých místech zejména ve Skotsku byly problémy v dopravě a kvůli sněhu zůstanou v úterý zavřené školy i očkovací střediska v postižených oblastech, uvedl server BBC.

Video: Lyžař v plavkách Borata zaskočil lidi na Petříně

Lyžař v plavkách filmového Borata zaskočil lidi na pražském Petříně. | Video: Twitter/Pokornja
 

Právě se děje

před 39 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy