Sníh, led, spadané stromy. Kalamita ve střední Evropě

ČTK ČTK
28. 10. 2012 15:10
Brzký příchod zimy způsobil dopravní problémy i rozsáhlé výpadky proudu
Sněžení komplikovalo 27. října sjízdnost silnice ze Svoru na Českolipsku směrem k hraničnímu přechodu s Německem v Rumburku na Děčínsku. Na kluzké vozovce se stalo několik dopravních nehod.
Sněžení komplikovalo 27. října sjízdnost silnice ze Svoru na Českolipsku směrem k hraničnímu přechodu s Německem v Rumburku na Děčínsku. Na kluzké vozovce se stalo několik dopravních nehod. | Foto: ČTK

Vídeň/Varšava/Bratislava/Bern - Celá střední Evropa o víkendu prodělala první test v boji s letošní zimou, která se připomněla v alpském regionu i v severnějších, níže položených oblastech.

V Rakousku, Polsku, na Slovensku i ve Švýcarsku byla narušena železniční doprava, padající stromy blokovaly i důležité silnice. Tisíce domácností byly bez elektrického proudu.

Na Slovensku dnes ráno nejezdily kvůli sněhu a námraze vlaky v okolí Vysokých Tater, postižena byla hlavně trať mezi Spišskou Novou Vsí a Popradem a mezi Svitem a Štrbou.

Cestující byli varováni, že musejí počítat s velkým zpožděním, několik vlaků v kolejích uvízlo. V okolí Liptovského Mikuláše se na traťovém vedení vytvářela až deseticentimetrová námraza, vlaky dojížděly do stanic i o tři hodiny později. Situace se zlepšila až po poledni.

V sobotu slovenský hydrometeorologický ústav varoval před zvýšenou hladinou v řekách, kterou na několika místech vyvolal dlouhotrvající déšť. Výstraha platila pro Bratislavu, Banskou Bystrici, Prievidzu a Brezno.

V Rakousku měli největší problémy se sněhem v Horních Rakousích, v okresech Ried, Grieskirchen, Gmunden a Vöcklabruck. Pod těžkým příkrovem mokrého sněhu tam padaly stromy, které blokovaly silnice a ohrožovaly lidská obydlí.

Mnoho motoristů museli podle agentury APA hasiči vyprošťovat ze zajetí, když jejich automobily uvízly ve změti popadaných kmenů.

V Polsku zablokoval sníh dopravu na několika železničních tazích kolem Varšavy, kde měly vlaky zpoždění i několik hodin. V Mazovském vojvodství na východě země zůstalo 70 tisíc domácností bez dodávky elektrického proudu, protože padající stromy zpřetrhaly dálkové elektrické vedení.

Podívejte se: První letošní sníh očima našich čtenářů

Zvýšený počet dopravních nehod zaznamenala polská policie na severních svazích Jizerských hor a Krkonoš, kde zima podle místního tisku zaskočila hlavně řidiče bez zimního vybavení.

Prudký nápor zimy nadělal potíže i silničářům ve Švýcarsku. Jen bernský kanton hlásil v posledních 24 hodinách 60 vážnějších dopravních nehod způsobených prudkým větrem a padajícími stromy. Nedaleko Fribourgu se srazilo osm aut a důležitá místní komunikace musela být uzavřena.

Během soboty ve Švýcarsku napadlo asi 10 centimetrů mokrého sněhu, náledí na řadě silnic nebylo dostatečně ošetřeno, mnoho řidičů navíc vyrazilo na cestu s letním obutím. Na několika místech závěje či popadané stromy zablokovaly železniční dopravu, přerušeno bylo spojení mezi městy Montreux a Gstaad. Ženevou se prohnala vichřice, ve městě zasahovali zdravotníci a hasiči.

 

Právě se děje

Další zprávy