Sníh, led, spadané stromy. Kalamita ve střední Evropě

ČTK ČTK
28. 10. 2012 15:10
Brzký příchod zimy způsobil dopravní problémy i rozsáhlé výpadky proudu
Sněžení komplikovalo 27. října sjízdnost silnice ze Svoru na Českolipsku směrem k hraničnímu přechodu s Německem v Rumburku na Děčínsku. Na kluzké vozovce se stalo několik dopravních nehod.
Sněžení komplikovalo 27. října sjízdnost silnice ze Svoru na Českolipsku směrem k hraničnímu přechodu s Německem v Rumburku na Děčínsku. Na kluzké vozovce se stalo několik dopravních nehod. | Foto: ČTK

Vídeň/Varšava/Bratislava/Bern - Celá střední Evropa o víkendu prodělala první test v boji s letošní zimou, která se připomněla v alpském regionu i v severnějších, níže položených oblastech.

V Rakousku, Polsku, na Slovensku i ve Švýcarsku byla narušena železniční doprava, padající stromy blokovaly i důležité silnice. Tisíce domácností byly bez elektrického proudu.

Na Slovensku dnes ráno nejezdily kvůli sněhu a námraze vlaky v okolí Vysokých Tater, postižena byla hlavně trať mezi Spišskou Novou Vsí a Popradem a mezi Svitem a Štrbou.

Cestující byli varováni, že musejí počítat s velkým zpožděním, několik vlaků v kolejích uvízlo. V okolí Liptovského Mikuláše se na traťovém vedení vytvářela až deseticentimetrová námraza, vlaky dojížděly do stanic i o tři hodiny později. Situace se zlepšila až po poledni.

V sobotu slovenský hydrometeorologický ústav varoval před zvýšenou hladinou v řekách, kterou na několika místech vyvolal dlouhotrvající déšť. Výstraha platila pro Bratislavu, Banskou Bystrici, Prievidzu a Brezno.

V Rakousku měli největší problémy se sněhem v Horních Rakousích, v okresech Ried, Grieskirchen, Gmunden a Vöcklabruck. Pod těžkým příkrovem mokrého sněhu tam padaly stromy, které blokovaly silnice a ohrožovaly lidská obydlí.

Mnoho motoristů museli podle agentury APA hasiči vyprošťovat ze zajetí, když jejich automobily uvízly ve změti popadaných kmenů.

V Polsku zablokoval sníh dopravu na několika železničních tazích kolem Varšavy, kde měly vlaky zpoždění i několik hodin. V Mazovském vojvodství na východě země zůstalo 70 tisíc domácností bez dodávky elektrického proudu, protože padající stromy zpřetrhaly dálkové elektrické vedení.

Podívejte se: První letošní sníh očima našich čtenářů

Zvýšený počet dopravních nehod zaznamenala polská policie na severních svazích Jizerských hor a Krkonoš, kde zima podle místního tisku zaskočila hlavně řidiče bez zimního vybavení.

Prudký nápor zimy nadělal potíže i silničářům ve Švýcarsku. Jen bernský kanton hlásil v posledních 24 hodinách 60 vážnějších dopravních nehod způsobených prudkým větrem a padajícími stromy. Nedaleko Fribourgu se srazilo osm aut a důležitá místní komunikace musela být uzavřena.

Během soboty ve Švýcarsku napadlo asi 10 centimetrů mokrého sněhu, náledí na řadě silnic nebylo dostatečně ošetřeno, mnoho řidičů navíc vyrazilo na cestu s letním obutím. Na několika místech závěje či popadané stromy zablokovaly železniční dopravu, přerušeno bylo spojení mezi městy Montreux a Gstaad. Ženevou se prohnala vichřice, ve městě zasahovali zdravotníci a hasiči.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy