reklama
 
 

Sněmovna USA schválila návrhy, které mají zajistit peníze pro úřady

4. 1. 2019 11:51
Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici návrhů, které by teoreticky měly ukončit nouzové fungování vládních úřadů. Demokraté, kteří mají po volbách ve sněmovně většinu, prosadili text, který měl zajistit dostatek peněz pro většinu federálních úřadů do konce září.

Bílý dům ale krátce před hlasováním varoval, že poradci prezidenta Donalda Trumpa doporučili návrhy vetovat.

Schválené texty totiž nepočítají s penězi, které chce Trump od Kongresu na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Kvůli sporu o těchto pět miliard dolarů (112 miliard korun), které demokraté striktně odmítají, už dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, takže musí fungovat v nouzovém režimu.

Zatímco jeden z návrhů zajišťuje finance pro většinu úřadů do zářijového konce fiskálního roku, druhý se týká pouze peněz pro klíčové ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které zajišťuje ochranu hranic. Pro něj demokraté navrhli financování pouze do 8. února s tím, že do té doby by se obě strany měly dohodnout na kompromisu týkajícím se peněz na zeď.

Republikáni, kteří ovládají Senát, aktivitu demokratů kritizovali jako "zbytečné hlasování, jež nezajišťuje prostředky k ochraně hranic".

Trump by měl v pátek se zástupci obou stran opět o celé situaci jednat.

autor: ČTK | 4. 1. 2019 11:51

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama