"Snad Putina nemoc sejme co nejdřív." Lidí napříč Ruskem se ptali na prezidenta

Rádio Svobodná Evropa Rádio Svobodná Evropa, lis
20. 6. 2022 13:06
Jak a kdy Vladimir Putin opustí svůj úřad a co se pak stane s Ruskem? Na to se v anketě ptali reportéři Rádia Svobodná Evropa lidí napříč celým Ruskem. Někteří tvrdí, že ho někdo zabije nebo umře, jiní zase říkají, že nevidí žádné jiné kandidáty než Putina.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Lidé napříč Ruskem odpovídali v anketě na otázky ohledně Vladimira Putina. Někteří si myslí, že ruský prezident úřad opustí až po své smrti. "Putin svůj úřad opustí tak, že ho někdo zabije, nebo umře. Dříve nebo později umřít musí. Podle mě se potom Rusko rozpadne," říká obyvatelka Moskvy. Ruska z Petrohradu si zase myslí, že by měl jít Putin před Mezinárodní soudní tribunál v Haagu.

Podle obyvatele Jekatěrinburgu je Vladimir Putin vrah a zločinec. Situace v Rusku se podle něj po jeho odchodu zlepší o sto procent, a to i proto, že skončí válka. "Doufám, že ho nemoc sejme, co nejdříve to půjde. Po Vladimiru Putinovi přijde normální prezident. Bude plný života, zdravý, racionální, rozumný a bystrý. To není to, co bychom teď měli. To přijde až po Vladimirovi Putinovi. Ani nezáleží na tom, kdo to bude. Je jasné, že kdokoliv jiný bude lepší," říká Rus z Jekatěrinburgu.

I když někteří Rusové Vladimira Putina kritizují, najdou se i tací, co si přejí, aby v úřadu zůstal co nejdéle. "Nevidím žádné jiné kandidáty. Jenom Putina. Myslím, že odejde, jenom pokud tu bude jiný slušný kandidát. Žádného teď ale nevidím," myslí si muž z Krasnodaru.

Podle obyvatele z Voroněže Putin, pokud neonemocní, zůstane prezidentem na další volební období. "Bože, dopřej mu dobré zdraví! Sjednotil národ," přeje si dotazovaný Rus. Podle ženy z Krasnodaru je Putin velmi silný politik a hlavy jiných států se ho bojí. "Putin je náš prezident. Je naší hlavní politickou oporou," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy