Řím - Jen málo Evropanů věnovalo předloni a loni pozornost exotickému viru Chikungunya, kterým se v Africe nakazil více než milion lidí a více než stovka jich zemřela.
Letos tento virus, roznášený komárem nesoucím latinský název Aedes albopictus, dorazil do Evropy.
Rozšířil se na dvou místech. V okolí města Ravenna v italské provincii Emilia Romagna a také v Belgii poblíž Antverp.
Zatímco Belgie zatím hlásí jen několik málo případů nákazy, v Itálii je situace horší. Postiženo už bylo přes 150 lidí, jeden zemřel.
Varování pro děti a těhotné ženy
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo varování, aby všichni návštěvníci provincie Emilia Romagna používali repelenty a spali pod moskytiérou.
Varování se týká zejména dětí a těhotných žen.
Problémy u nakažené osoby obvykle zmizí po týdnu, ale zhruba každý desátý infikovaný člověk má dlouhodobé potíže. Včetně velkých bolestí.
Postižená osoba má horečky, prudké bolesti ve svalech a krvácí z nosu a uší.
Onemocnění oslabuje imunitní systém, proto je nebezpečné pro méně odolné jedince - staré lidi, děti nebo lidi trpící srdeční chorobou.
"Rodištěm" viru je východ Afriky
Proti viru Chikungunya zatím neexistuje vakcína. Komár Aedes albopictus podle vědců útočí hlavně brzy ráno a večer, když se stmívá.
Více informací najdete na stránce www.chikungunya.net
Chikungunya byla poprvé pozorována a popsána ve východní Africe v roce 1952. Jméno nemoci pochází ze svahilštiny a označuje nahrbenou chůzi, protože při onemocnění je člověk zkroucený kvůli bolestem.
V posledních dvou letech komár Aedes albopictus nejvíce "řádil" na ostrovech východně od Afriky. Konkrétně na Réunionu, Mauriciu a Seychelách.
Nákaza se rozšířila i do Indie.