Peking - Čínská policie zatkla při vyšetřování kauzy smrtícího sušeného mléka již 18 lidí a zabavila asi 200 kilogramů tohoto výrobku. S odvoláním na čínské policejní zdroje z provincie Che-pej to oznámil server BBC.
Kvůli sušenému kojeneckému mléku zemřely v Číně už čtyři děti. Poslední oběť ohlásily úřady z ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang ve čtvrtek dopoledne. Kromě čtyř mrtvých trpí dalších 158 akutním selháním ledvin a více než 6 tisíc dalších má zdravotní potíže, oznámila agentura Reuters s odvoláním na ministra zdravotnictví Čchena Ču. V nemocnici zůstává 1327 dětí.
Skandál odstartoval před týdnem, kdy se objevily první nemocné děti. Od té doby stáhly z trhu své výrobky na dvě desítky mlékáren, včetně jedničky tamního trhu - mlékárny Sanlu.
Čínská vláda se kaje
Premiér Wen Ťia-pao kvůli aféře s nebezpečným mlékem ve středu svolal zvláštní zasedání vlády. V následném prohlášení se kabinet "přiznal", že jsou nástroje ke kontrole kvality potravy nedostatečné.
"Incident se sušeným mlékem Sanlu ukázal, jaký chaos panuje na našem mlékárenském trhu a stejně tak i mezery v kontrolách a administrativě, které nejsou dostatečně důrazné," uvedla vláda v tiskové zprávě.
Zdravotní inspektoři v jedovatém výrobku objevili melamin, průmyslovou dusíkatou sloučeninu, která se používá k výrobě moderních plastů. Podle vyšetřovatelů šlo o úmysl výrobců. Majitelé firem, kteří vykupují mléko od zemědělců, ho totiž ředili vodou a melamin do něj přidávali, aby se jim podvod podařilo utajit.
V nejlidnatější zemi světa nejde o první skandál s toxickými či nebezpečnými potravinami. V roce 2004 zemřelo třináct dětí poté, co vypily falešné sušené mléko, které nemělo žádnou nutriční hodnotu.
Čtěte zprávu z víkendu: Kontaminované mléko v Číně: stovky dětí onemocněly