Smích Putina rychle přešel. Trapas při africké návštěvě dokresluje, kam Rusko kleslo

mk mk
29. 9. 2023 12:21
Úpadek Ruska jako mezinárodního partnera ilustruje čtvrteční video ze setkání mezi Vladimirem Putinem a prezidentem Jižního Súdánu Salvou Kiirem. Na záběrech z Kremlu Putin zmatenému Kiirovi ukazuje, jak se používá sluchátko určené k tlumočení. Kiir Putinovy posunky zjevně nechápe, s předmětem si neví rady a padá mu. Video se rychle rozšířilo na sociálních sítích.
Putin učí se sluchátkem | Video: Twitter / @zvazdanews

Putin na záběrech působí nejdřív pobaveně, postupně mu ale úsměv tuhne a na konci asi minutového videa už vypadá spíš nervózně. Evidentně zmatenému Kiirovi nakonec pomůže pravděpodobně člen jeho delegace. 

V Kremlu jde tento rok již o několikátou návštěvu afrického lídra. Rusko se po začátku agresivní invaze na Ukrajinu ocitlo v mezinárodní izolaci a většina západních států nechce se současným vedením mít nic společného.

Kreml se tak ještě více zaměřil na africké státy, s nimiž se snaží prohloubit ekonomickou spolupráci. Návštěvy ale často končí fiaskem. K o poznání vážnější situaci došlo na začátku září, kdy syn prezidenta Středoafrické republiky v Rusku udeřil do hlavy lékařku.

Dvaasedmdesátiletý Kiir se do hledáčku světových médii dostal na začátku letošního roku, kdy se pomočil během oficiální akce. Jihosúdánské úřady v reakci na to zadržely novináře, kteří podle nich video z trapného incidentu rozšířili.

Prezident Jižního Súdánu se pomočil | Video: t.me/leaklive
 

Právě se děje

Další zprávy