Káthmándú - Ekologie už dorazila i na nejvyšší místo planety, horu Mount Everest v Nepálu.
Vláda himalájského království se rozhodla zorganizovat pod vrcholem velký úklid, protože četné výpravy horolezců za sebou zanechaly skutečně "hory" odpadků a dalších upomínek na svou přítomnost.
Vyklízení začalo v lednu a skončilo tento týden v pátek. Letecká společnost Yeti Airlines odbavila poslední letadlo naplněné odpadky z vesnice Lukla, přes kterou směřuje velká část horolezců k 8 850 metrů vysokému vrcholu Mount Everestu.
Zásilka pro pivovary
Cesta z Lukly k táboru pod vrcholem Everestu trvá několik dní.
Everest na Aktuálně.cz
- Bém volal z Everestu: Máme to za sebou !
- Zemřel Hillary. První muž, který viděl svět z Everestu
- Historický telefonát. Poprvé mobilem z Everestu
Společnost oznámila, že jen pivní láhve a plechovky, které naložila do svých letadel, váží dohromady sedmnáct tun. Lahve budou odevzdány pivovarům v Káthmándú k dalšímu použití.
Nepálské úřady už dříve varovaly, že životní prostředí v okolí Everestu začíná být neúnosné, a vyzvaly turisty i horolezce k zodpovědnějšímu jednání.
"Doufáme, že naše akce přiměje všechny lidi, aby se o zachování čistoty zdejší přírody lépe starali," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Yeti Airlines Vinaya Shakya.
Uklízeli i horolezci
Už před dvěma lety uklízel mezinárodní tým horolezců na výše položených místech. Snesli pět tun odpadků z horolezeckých táborů.
Zejména z Jižního sedla (South Col) ve výšce osm tisíc metrů, které je posledním táborem před výstupem na vrchol. Jižní sedlo bylo pokryto stany, obaly od potravin, lany a dokonce i těly mrtvých horolezců.
V roce 2007 vystoupalo na nejvyšší horu světu nejvíce lidí v historii - přes pět stovek, z toho zhruba polovina z nepálské strany a polovina z čínské. Byl mezi nimi i pražský primátor Pavel Bém.
Od roku 1953, kdy na vrchol jako první vystoupali Edmund Hillary a Tenzing Norkej, zdolalo Mount Everest už přes dva tisíce lidí.