Washington - Astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) mají poprvé v historii možnost pozorovat Slunce jako celek - ze zadu i zepředu díky trojrozměrnému modelu, který vytváří dvojice satelitů.
Satelity projektu STEREO (Solar Terrestrial Relations Observator) putovaly na místo určení od roku 2006 a nyní pozorují slunce z protilehlých stran, což umožňuje vytvořit plastický obraz celé hvězdy.
Každý z nich snímá půlku Slunce a posílá výsledky do řídícího centra na zemi. Tam se data skládají a vytvářejí jednotný obraz.
Nejedná se ale o obyčejné snímkování. Satelity jsou schopné zachytit i vlnové délky ultrafialového záření a sledovat tak jakékoliv sluneční aktivity.
"Vůbec poprvé můžeme sledovat sluneční aktivitu v plně trojrozměrném prostředí. Pro solární fyziky je to obrovský milník. Díky satelitům můžeme vidět slunce takové, jaké ve skutečnosti je, tedy jako shluk horké plazmy a magnetických výbojů," vysvětluje člen výzkumného týmu STEREO Angelos Vourlidas.
Už žádná další překvapení
"Díky satelitům můžeme pozorovat, co se děje na odvrácené slunce, aniž bychom se zvedli od stolu. Očekávám obrovský pokrok v oblasti solární fyziky a předpovědí slunečních aktivit," vysvětluje další členka výzkumného týmu Lika Guhathakurtaová.
To by mělo zabránit případům, kdy bouře na slunci začaly na odvrácené straně, aniž bychom je zaznamenali, pak se Slunce pootočilo a my jsme je pocítili bez včasného varování.
"To už se nám nikdy nestane," raduje se Bill Murtagh z centra pro předpovědi vesmírného počasí Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) v Coloradu. "Odvrácená strana už nás nikdy nepřekvapí. Díky STEREu vidíme, co přijde."
Sluneční aktivita má vliv na letecký provoz, energetiku i komunikaci. STEREO nyní umožní bouře nejen předvídat, ale i lépe porozumět jejím příčinám.