Bratislava - Slovenské školství zažije v úterý revoluční změnu. Žáci základních škol a studenti středních škol poprvé nedostanou oficiální vysvědčení.
Ministerstvo školství tuto roky zavedenou zvyklost zrušilo, "plnohodnotné" vysvědčení se nově dává jen v červnu na konci školního roku.
Způsob, jakým škola zhodnotí žáka či studenta za první pololetí, závisí na rozhodnutí jejich vedení. Není to jednotně a závazně stanoveno.
"Formu hodnocení si určí škola, respektive sám třídní učitel," uvádí se v pokynech ministerstva školství.
Hodnocení může být například i slovní anebo klasicky formou známek. Přípustné je i hodnocení, zapsané do žákovské knížky. Nepůjde však o vysvědčení, které má charakter veřejné listiny.
Rodiče žáků a studentů, kteří o tradiční pololetní vysvědčení svých dětí mají zájem, je mohou dostat, ale musejí o ně sami školu požádat.
S programem zrušení pololetních vysvědčením přišel už po volbách v roce 2010 Eugen Jurzyca, ministr školství ve vládě Ivety Radičové.
Odůvodnil to kromě jiného tím, že chce na školách omezit byrokracii. Jurzyca je členem nejsilnější vládní strany Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ).
Jeho předchůdce ve funkci, exministr Ján Mikolaj ze Slovenské národní strany, označil rušení poletních vysvědčení za nesmyslné.
V českých zemích a na Slovensku existuje tradice školních vysvědčení od roku 1774, kdy je zavedla císařovna Marie Terezie. Vysvědčení dvakrát do roka - tedy pololetní a na konci školního roku - se objevilo až na začátku dvacátého století.