Slovenští dopravci obnoví na hranici protest proti ukrajinské konkurenci

ČTK ČTK
10. 12. 2023 18:17
Slovenští dopravci obnoví na hranici protest proti ukrajinské konkurenci

Unie autodopravců Slovenska bude od pondělního odpoledne blokovat kamionovou dopravu z Ukrajiny na Slovensko na hraničním přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod, který je jediným silničním spojením pro kamiony mezi oběma zeměmi. Unie tak obnoví dřívější protest na hranicích kvůli levné ukrajinské konkurenci. Ze stejných důvodů už v listopadu začali protestovat na polsko-ukrajinské hranici polští dopravci, vlastní akci na hranici s Ukrajinou svolali na pondělí maďarští autodopravci.

Unie dopravců už na začátku prosince čtyři dny částečně blokovala provoz na přechodu ve Vyšném Nemeckém. Tehdy uvedla, že pouštěla přes hranice čtyři kamiony za hodinu a neomezeně nákladní auta například s humanitární či vojenskou pomocí na Ukrajinu, která se brání ruské vojenské invazi. Větší slovenské sdružení Česmad Slovakia se k protestu nepřipojilo. Nyní UNAS uvedla, že oznámená blokáda potrvá do odvolání.

Dopravci z Maďarska, Polska a Slovenska shodně kritizují, že EU na období do konce prvního pololetí příštího roku zrušila pro ukrajinské dopravce systém povolování vjezdu do evropského bloku. To podle autodopravců z těchto středoevropských zemí vedlo k tomu, že jejich konkurenti z Ukrajiny jim začali brát zakázky také na přepravu zboží v rámci EU.

 

Právě se děje

Další zprávy