První slovenský soudce končí kvůli vztahům s Kočnerem, řešili spolu kauzy

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 16:35
První soudce na Slovensku požádal o přerušení výkonu funkce kvůli svým kontaktům s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je obviněn v případech ekonomické kriminality a prokuratura jej obžalovala v kauze loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Informovalo o tom v pátek slovenské ministerstvo spravedlnosti, na které se soudce David Lindtner se svou žádostí obrátil.
Marián Kočner.
Marián Kočner. | Foto: Profimedia.cz

Po zveřejnění informací o jeho komunikaci s Kočnerem už Lindtner rezignoval na funkci předsedy jednoho z bratislavských soudů. Podle médií soudce s Kočnerem probíral různé kauzy. Nebyl ale mezi skupinou lidí ze slovenské justice, které policie kvůli kontaktům s Kočnerem v srpnu zabavila mobilní telefony.

Odpoledne jiného soudce postavil mimo službu disciplinární senát, a to rovněž v souvislosti s Kočnerem. Pozastavil výkon funkce Vladimíru Sklenkovi, který si podle tisku vyměnil s Kočnerem tisíce zpráv. Prostřednictvím tohoto soudce prý podnikatel získával informace o různých soudních případech.

V době zmíněné komunikace byl Sklenka místopředsedou jednoho z pěti bratislavských okresních soudů, dosud působil na jiném soudu než Lindtner. Šéfka slovenské soudní rady, což je ústavou zřízený orgán pro správu a regulaci soudnictví, navrhla odebrat Sklenkovi kvůli kauze talár. O jejím návrhu bude disciplinární senát rozhodovat později.

Komunikaci Kočnera s politiky či představiteli justice zajistila policie z Kočnerova mobilního telefonu při vyšetřování Kuciakovy vraždy. Získané informace naznačují korupci ve slovenském soudnictví.

Po propuknutí kauzy v září odstoupila z funkce náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská, byť sama popírala informace, že měla být s Kočnerem v kontaktu. Podle uniklého přepisu komunikace si ale Jankovská s Kočnerem vyměnila několik tisíc zpráv a pomáhala podnikateli v soudním sporu ohledně proplacení směnek.

Kvůli podezření z padělání těchto směnek byl Kočner loni obviněn a soud se případem začal zabývat letos v létě.

Jankovská se po odchodu z ministerstva spravedlnosti vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud. Disciplinární senát jí ale dříve v tomto týdnu pozastavil výkon funkce soudkyně v reakci na návrh slovenského ministra spravedlnosti Gábora Gála. Ministr žádá zbavit Jankovskou taláru kvůli tomu, že soudkyně podle něj lhala o své schůzce s vlivným advokátem. Jankovská patřila mezi soudce, kterým policie kvůli komunikaci s Kočnerem mobilní telefon zabavila.

Letos na jaře rezignoval kvůli kontaktům s Kočnerem hlavní náměstek slovenského generálního prokurátora Jaromíra Čižnára. Již v lednu Čižnár odvolal svého dalšího náměstka Reného Vaneka, a to kvůli tomu, že Vanek komunikoval s jednou z obviněných v případu vraždy Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy