Slovensko zavede kontroly na hranici s Maďarskem

ČTK ČTK
4. 10. 2023 10:57
Slovensko zavede kontroly na hranici s Maďarskem

Slovensko od čtvrtka na deset dnů zavede kvůli nelegální migraci kontroly na hranicích s Maďarskem, rozhodla ve středu vláda v Bratislavě. Slovenský premiér Ľudovít Ódor řekl, že kontroly budou namátkové. Podobný krok vůči Slovensku v úterý ohlásily Česká republika, Polsko a Rakousko. Podle Ódora však tato opatření velký výsledek pro Evropu mít nebudou.

Podle vládního materiálu budou kontroly vykonávány na těch úsecích 655 kilometrů dlouhé slovensko-maďarské hranice, kde existuje riziko nelegálního překračování hranic. Cílem je co nejméně omezit plynulost přeshraničního provozu.

"Není to odveta. Nikdo nechce mít ´černého Petra´. V konečném důsledku to situaci neřeší. Občany zatížíme dalšími prostředky prostřednictvím rozpočtu a jejich drahocenný čas bude plýtván na hraničních přechodech," řekl Ódor k zavedení hraničních kontrol.

Slovenské ministerstvo vnitra nepočítá se zpřísněním režimu na takzvané zelené hranici. Náklady na kontroly na hraničních přechodech vyčíslilo na čtyři miliony eur (98 milionů korun) měsíčně.

Slovensko je pro migranty tranzitní zemí při jejich snaze dostat se do západní Evropy. Na Slovensko běženci v nynější migrační vlně vstupují obvykle právě z Maďarska, které rovněž leží na takzvané západobalkánské migrační trase.

 

Právě se děje

Další zprávy