Bratislava - Slovenské úřady nijak neřeší pokračující diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělání.
Tisíce malých Romů zamířily na začátku nového školního roku opět do zvláštních škol, kde se jim nedostává takového přístupu ke vzdělání jako většinové populaci.
Ve své zprávě to uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).
Podle loňské zprávy OSN bylo 43 procent romských dětí, které navštěvovaly běžné školy, umístěno do oddělených tříd. Podobná praxe podle AI pokračuje i v novém školním roce.
"Je nejvyšší čas, aby slovenské úřady ukončily tuto segregační praxi ve vzdělávání a uznaly svou odpovědnost za zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti v zemi. V opačném případě budou životy těchto dětí navždy poznamenány podřadným vzděláním, ponižováním a separací," uvedla zástupkyně ředitele AI pro Evropu Jezerca Tiganiová.
Reportáž z romské osady:
Prešovský soud označil v minulém školním roce za nezákonné romské třídy ve městě Šarišské Michaľany na východě země. Podle verdiktu soudu porušují tyto třídy zákony proti diskriminaci, proto je škola musela zrušit. Podle AI by úřady měly této škole pomoci v tom, aby děti z oddělených tříd zařadila mezi ostatní žáky.
"To povzbudí ostatní školy k tomu, aby skončily s oddělováním (dětí) založeným na etnické příslušnosti. Zároveň to vyšle signál zbytku společnosti, že etnická segregace nebude tolerována," uvedla Tiganiová.
Zemi v květnu kritizoval i Výbor pro ekonomická, sociální a kulturní práva OSN za to, že nedokázala zakročit proti diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání. Příkladem byla základní škola ve východoslovenském městě Levoča, kde byly v roce 2011 na žádost neromských rodičů zřízeny čistě romské třídy.