* Merkelová chce, aby se do případné pomoci Řecku zapojil Mezinárodní měnový fond * Robert Fico: Slovensko je na tom tak dobře, že může Řecku pomoci * Česká pomoc není na pořadu dne, ČR není členem eurozóny
Brusel - Nestává se často, aby pozornost na summitu Evropské unie byla upřena k tématu, které vlastně oficiálně ani není na programu.
Dnes se tak děje. Na setkání šéfů vlád sedmadvacítky se bude hovořit o tom, jak pomoci zadluženému Řecku, které táhne ke dnu eurozónu a jeho problémy se staly problémy celé Evropy.
V Bruselu se zřejmě čelně střetnou zastánci dvou názorů. Zástupkyně nejsilnější země eurozóny - německá kancléřka Angela Merkelová - chce, aby případná pomoc zemí, které používají euro, byla provázaná s pomocí Mezinárodního měnového fondu a aby se tak stalo až tehdy, když nebude jiné řešení.
Jen jako poslední východisko
Podle ní musí Řecko především ukázat vůli v reformách a nápravných opatřeních.
"Do Bruselu jede německá delegace s tím, že případná pomoc musí zahrnovat kromě eurozóny i Mezinárodní měnový fond. Ale zdůrazňují, že takový scénář vidíme jako možný jen tehdy, když budou vyčerpány všechny ostatní možnosti," řekla kancléřka.
Merkelová je pod tlakem veřejného mínění ve své zemi. Většina Němců odmítá pomoc Řecku. Obávají se, že krizi balkánské země zaplatí z vlastních kapes a navíc se po Řecku objeví ve frontě s nataženou rukou další státy.
Slovenský premiér Robert Fico přijel do Bruselu s tím, že Bratislava je ochotna Aténám půjčit.
"Slovensko by nemělo mít s přihlédnutím na jeho ekonomickou a finanční sílu problém přispět do nějakého balíku, který se půjčí jako peníze Řecku. Já jsem pro princip solidarity," řekl Fico.
Česko zatím mimo hru
Česká republika je v jiné situaci, protože na rozdíl od Slovenska nepoužívá euro.
„O pomoci se teprve bude rozhodovat, ale v první řadě půjde o bilaterální dohody Řecka s členskými zeměmi eurozóny, mezi které Česká republika nepatří. Pokud je mi známo, tak se zatím o možné české pomoci Řecku nikde nehovořilo a není to zatím na pořadu dne," řekl Aktuálně.cz mluvčí českého ministra financí Ondřej Jakob.
Češi už jednomu členovi EU, který se dostal do problémů, půjčují. Poslanecká sněmovna loni schválila pomoc 200 milionů eur pro Lotyšsko, těžce zasažené finanční krizí.
Premiér Jan Fischer před začátkem summitu nicméně řekl, že Praha podporuje akutní pomoc eurozóny Aténám, takže se víceméně přihlásil do tábora odpůrců Německa.
Předseda Evropské komise José Barroso či italský premiér Silvio Berlusconi naléhají na to, aby šestnáct členských států eurozóny Řecku z potíží pomohlo.
Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před zahájením summitu nepřímo Merkelovou kritizoval v rozhovoru pro německý rozhlas.