Slovensko má asi první oběť chřipky a zavírá hranice

jem
6. 11. 2009 20:16
Na Ukrajině se možná odsunou kvůli epidemii volby
Na vycházce se psem.
Na vycházce se psem. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko se kvůli epidemii prasečí chřipky chystá zavřít všechny hraniční přechody, až na jeden. Pokud se situace během několika hodin nestabilizuje, zůstane otevřený jen největší automobilový přechod s Ukrajinou - Vyšné Nemecké.

Po uzavření dvou hraničních přechodů pro pěší ve Veľkých Slemenciach a v Ubli jde již o druhé opatření, které má zabránit šíření nákazy virem A/H1N1 z Ukrajiny na Slovensko.

Na dalších přechodech jsou přítomní lékaři a kontrolují zdravotní stav lidí cestujících na Slovensko. Kromě lékařů prověřují zdravotní stav příchozích Ukrajinců také policisté a celníci vybavení  přístroji pro kontrolu tělesné teploty.

Starostové obcí v příhraničních oblastech dostali ze státních hmotných rezerv roušky. Slovenský ministr vnitra rovněž Slováky vyzval, aby omezili cesty na Ukrajinu pouze na nejnutnější případy.

Slovenské obavy zřejmě ještě posílí i úmrtí ve fakultní nemocnici v Bratislavě. Po osmi hodinách tu zemřela žena, která měla v těle vir A/H1N1. Protože však měla i jiné zdravotní komplikace, není jasné, zda zemřela na prasečí chřipku a je první obětí v této zemi.

Důvod smrti osmačtyřicetileté ženy prokáže až pitva. Ženu přivezli v kritickém stavu, velmi rychle jí selhávaly životně důležité orgány.

Foto: Jiří Bílek

Od čtvrtka, kdy na Ukrajině vypukla epidemie, již prasečí chřipkou onemocnělo již 633 tisíc lidí, přičemž 97 osob nákaze podlehlo. V rámci protichřipkových opatření byly na Ukrajině zavřeny školy a kina, v lékárnách je nedostatek protichřipkových léků a roušek.

Zakázány byly rovněž koncerty a veřejná shromáždění včetně volebních; podle nejnovějších zpráv se možná odsunou prezidentské volby.

V Česku stoupl počet lidí, kteří onemocněli akutní respirační infekcí, za týden o více než 15 procent. Odborníci evidují 1351 případů na sto tisíc obyvatel. Chřipková epidemie podle nich přijde dřív než je obvyklé, lze ji čekat do konce roku.

Stoupá i počet pozitivních testů na vir prasečí chřipky. Nově je zaznamenáno 43 případů infekce . Celkově je tedy na území České republiky oficiálně nahlášeno 394 případů tohoto onemocnění; jedna žena na základě prasečí chřipky zemřela.

Světová zdravotnická organizace ve čtvrtek řekla, že kmen A/H1N1 je nyní dominantním chřipkovým virem ve světě a jeho aktivita stále stoupá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy