Pohled na mapu okresů dává jasnou zprávu o tom, jak Slováci hlasovali ve víkendových parlamentních volbách. Směr-SD expremiéra Roberta Fica zvítězil v 58 z nich. Progresivní Slovensko Michala Šimečky dokázalo ovládnout jen pět městských částí v Bratislavě, čtyři v Košicích plus dalších tři okresy na jihozápadě země.
Tři okresy u hranic s Maďarskem ovládla slovensko-maďarská Aliance. KDH zvítězilo také ve třech, OLaNO ve dvou a Hlas Petera Pellegriniho v jednom jediném okrese.
Při pohledu na vítěze volebního klání v obcích už není nadvláda Směru tak drtivá. Stranu Roberta Fica, který už slovenskou vládu v minulosti sestavoval třikrát, volili hlavně obyvatelé menších měst s průmyslovou tradicí. Patří mezi ně i jeho rodné Topolčany, kde mu dalo hlas 37 procent zúčastněných voličů.
Progresivnímu Slovensku se dařilo hlavně tam, kde žije více vzdělaných a bohatých lidí, tedy ve většině krajských měst a jejich okolí. Překvapivě však těsně vyhrálo i v Rožňavě na východě země, kterou tradičně trápí nízké mzdy a vysoká nezaměstnanost.
Hnutí OLaNO, které překvapivě ovládlo volby v roce 2020, se po prudkém propadu popularity svého šéfa Igora Matoviče muselo spojit s dalšími subjekty, aby se vůbec dostalo do parlamentu. Vyplatilo se. Hlasy potřebné na překročení sedmiprocentní hranice pro koalice se posbíralo zejména v obcích s velkými romskými osadami. V Jarovnici nedaleko Prešova získalo přes 86 procent hlasů.
Klíč k vládní většině ovšem drží jiný expremiér - Peter Pellegrini. Ještě v lednu jeho straně Hlas, která se po skandálech a volebním neúspěchu v roce 2020 odštěpila od Směru jako jeho umírněnější alternativa, věštily průzkumy celkové vítězství. Nakonec zůstal ve stínu svého bývalého protektora. Nezvítězil v žádném větším městě. Přesto mu to stačilo na třetí místo a hlavně bez něho těžko někdo sestaví kabinet.