Regionální volby na Slovensku, které skončily druhým kolem v sobotu, vynikly hlavně nízkou volební účastí. V prvním kole hlasovalo 18,02 procenta, ve druhém pouze 11,07 procenta oprávněných voličů.
Zatímco v krajských zastupitelstvech posílily hlavně strany vládní pravice, volby předsedů všech osmi samosprávných krajů skončily podle oficiálních výsledků úspěchem hlavně pro opoziční Směr-sociální demokracii. Celkově ve volbách ztratila především Lidová strana- Hnutí za demokratické Slovensko bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
Ve druhém kole hlasovalo rekordně málo lidí. "Účast v těchto volbách je nejnižší účastí ve všech volbách, které se ve Slovenské republice konaly od jejího vzniku roku 1993," řekl novinářům předseda Statistického úřadu Peter Mach. Nižší účast, 9,53 procenta, byla pouze v referendu o vstupu do NATO a při přímé volbě prezidenta z května 1997, které ale tehdejší Mečiarova vláda zmařila.
Maďarský bojkot
Potvrdilo se, že ke druhému kolu voleb nepůjdou hlavně občané maďarské národnosti na jihu země. Jediný maďarský kandidát před druhým kolem v Nitranském kraji odstoupil s poukazem na nacionalistické vášně. Například v obvodu Dunajská Streda tak hlasovalo pouze 4,87 procenta voličů.
Vůbec nejvyšší volební účast 28,75 procenta byla v obvodu Zlaté Moravce. Politické poměry v krajských samosprávách volby do značné míry změnily. Ve volbách županů obhájili své posty pouze předsedové krajů v Nitranském a Prešovském kraji.
Pro vládní koalici premiéra Mikuláše Dzurindy skončily volby rozpačitě. Zatímco v zastupitelstvech pravice celkově posílila, ve volbách županů oproti minulým volbám ztratila. Své pozice neobhájila ani v Bratislavském a Košickém kraji, kde se jí podařilo vybojovat posty županů před čtyřmi lety.
"Úspech Smeru"
Ve volbách do sněmů i předsedů zaznamenali úspěch kandidáti s podporou levicového Směru Roberta Fica. Naopak Mečiarova strana většinu svých pozic ztratila. Vedle značného úbytku krajských poslanců obhájila pouze polovinu dosavadních županských křesel.
Výsledky regionálních voleb se ale nedají zcela porovnávat s celostátní politickou konstelací. Předvolební spojenectví se v jednotlivých krajích lišila, navíc mnohdy nerespektovala rozdělení na koalici a opozici z národního parlamentu.
Například vládní křesťanští demokraté podpořili v Bratislavském či Trenčínském kraji kandidáty Směru. Největší pozornost se soustředila na nitranský region, kde v uplynulém volebním období vznikaly početné spory mezi opozičním županem Milanem Belicou a zastupitelstvem s převahou poslanců ze Strany maďarské koalice (SMK). V příštím období bude zastupitelství patřit "slovenské" koalici složené z vládních i opozičních stran, která vznikla jako protiváha SMK.
Kandidáti porušovali moratorium
Krajské volby nenarušil žádný vážnější incident. "Obě dvě kola byla demokratická, klidná a probíhala podle platných právních předpisů," prohlásila dnes předsedkyně ústřední volební komise Edita Orbanová.
Někteří kandidáti ale podle ní porušovali dvoudenní moratorium na kampaň těsně před volbami, zákon je ale neumožňuje potrestat. Mírný rozruch způsobil odchod zástupce neparlamentní Slovenské lidové strany z ústřední volební komise; výsledek voleb to ale neovlivnilo.