Slovenské úřady dostaly podezřelé zásilky, obsahovaly radioaktivní látky. Pachatelům hrozí doživotí

ČTK ČTK
25. 11. 2016 21:45
Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky. V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí či požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Až do kanceláře ministryně spravedlnosti se dostala zásilka, jež ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium.
Foto: Shutterstock

Bratislava - Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky a nejméně v jednom případě byla potvrzena přítomnost látky, která může ohrozit zdraví osob. Upozornila na to slovenská policie. Zásilky se vyznačují zvýšenou radioaktivitou.

Kriminalisté podle policejního prezidenta Tibora Gašpara tyto případy vyšetřují kvůli podezření na teroristický čin, v souběhu s trestným činem nedovoleného držení a výroby jaderných materiálů a radioaktivních látek. Pachatelům tak v případě dopadení a usvědčení může hrozit i doživotí. Gašpar pokládal za vhodné ujistit, že "nejde o jaderný útok", ale jen o "stopovou kontaminaci".

V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí či požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Přiložen byl anonymní dopis, který byl adresován zaměstnancům justice, prokuratury a policie.

Zásilka obsahovala radioaktivní americium

Policejní prezidium bližší informace neuvedlo. Podle slovenských médií se zásilka dostala až do kanceláře ministryně spravedlnosti a ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium, která se běžně v přírodě nevyskytuje. Používá se ale v průmyslu a podle policejního experta je nebezpečná hlavně při vdechnutí, což by v případě velkého množství mohlo vést až k otravě, na jakou zemřel zběhlý ruský agent Alexandr Litviněnko; ten byl ale v Londýně otráven poloniem. Pracovníci, kteří dosud přišli s obálkami do styku, podle policie kontaminováni nebyli.

Kromě ministerstva spravedlnosti byly další podezřelé zásilky doručeny třem okresním soudům a jednomu z krajských ředitelství policie. Policejní prezidium vyzvalo občany i státní instituce, aby zvýšili opatrnost při manipulaci s doručenými zásilkami a podezřelé zásilky hlásili policii.

Slovenské úřady už v minulosti upozorňovaly na doručení podezřelých zásilek s práškem, kvůli nimž musely přistoupit k mimořádným bezpečnostním opatřením. Například v roce 2001 tamní státní laboratoř analyzovala několik stovek zásilek s podezřením, že obsahují antrax. Jeho přítomnost v analyzovaných vzorcích ale nezjistila.

Třicet let po černobylské jaderné katastrofě už v Bělorusku, v oblastech nejvíce postižených radioaktivním spadem, žije jen velmi málo lidí. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 50 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy