Další změny slovenské vlády. Vybrala nové šéfy dvou nezávislých úřadů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2024 15:15
Slovenská vláda v úterý vyměnila šéfy statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče. Učinila tak krátce po změně kompetenčního zákona, kterým vládní koalice kromě jiného posílila na úkor hlavy státu personální pravomoci kabinetu vůči předsedům obou zmíněných institucí.
Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Reuters

Nynější vláda premiéra Roberta Fica už po nástupu do úřadu loni v říjnu zahájila plošné výměny vedoucích pracovníků na různých úřadech a institucích.

Novým předsedou statistického úřadu kabinet jmenoval poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Martina Nemkyho. Úřad dohlížející na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče povede dosavadní zástupce odvolané šéfky tohoto úřadu Michal Palkovič, který byl loni v úřednické vládě ministrem zdravotnictví.

Odvolaní předsedové úřadů se do čela těchto institucí dostali v době, kdy nynější vládní strany nebyly u moci.

Novela kompetenčního zákona kromě posílení personálních pravomocí vlády také rozšířila důvody k odvolání vedení zmíněných úřadů, což nyní Ficův kabinet využil. Čaputová kvůli změně zákona podala v lednu ústavní stížnost poté, co sněmovna v této záležitosti prolomila její veto.

Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko v reakci kritizovalo schválení návrhu ministryně zdravotnictví Zuzany Dolinkové odvolat šéfku Úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče a krok označilo za politizaci úřadu. "Dolinková je navíc v silném konfliktu zájmů, protože šéfka úřadu Bláhová opakovaně poukazovala na zvláštní podnikatelské praktiky ministryně při ohlídkách mrtvých těl," uvedl poslanec Progresivního Slovenska Oskar Dvořák.

Dolinková před novináři zdůvodnila výměnu dosavadní šéfky úřadu tím, že se Bláhová do čela instituce dostala jako politická kandidátka. Podle ní nesplňovala podmínku praxe v oblasti zdravotnictví či práva finančního trhu. Ministryně také kritizovala práci úřadu.

Slovenská vláda v úterý schválila také další personální rozhodnutí. Například novým náměstkem na ministerstvu obrany bude Martin Vojtašovič, který v minulosti pracoval ve firmách ze skupiny Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada.

 

Právě se děje

Další zprávy