Slovenská sestra TOP 09 útočí na bratislavský parlament

Monika Horáková
10. 6. 2010 8:57
Nová strana Svoboda a Solidarita možná dosáhne na víc než 10 procent hlasů
Předseda strany SaS Richard Sulík
Předseda strany SaS Richard Sulík | Foto: Aktuálne.sk

Bratislava - Byla založena v roce 2009, důrazně vystupuje proti zadlužování, prosazuje školné a elektronické volby.

Tento popis neodpovídá pouze české straně TOP 09, ale také jen o několik měsíců starší slovenské straně SaS (Svoboda a Solidarita). SaS však do svého programu přimíchala také některé prvky, které zná česká veřejnost spíše od Strany zelených.

SaS patří aktuálně k nejsilnějším neparlamentním stranám a její šance získat v sobotních volbách parlamentní křesla není nízká. Průzkumy veřejného mínění jí zatím připisují okolo 10 procent voličských hlasů.

Předseda strany Richard Sulík je ekonom, který se podílel na slovenské daňové reformě. Ani v Česku není neznámý. Spolupracoval s Vlastimilem Tlustým na návrhu ODS na zavedení rovné daně. Nyní přichází do slovenské politiky s tzv. odvodovým bonusem, jenž má nahradit dnešní sociální dávky.

Neposkvrněná strana

Jako každá nová strana si také SaS nyní užívá své "neposkvrněnosti". Nevinný obraz aktivně podporuje všemi možnými prostředky. Slovenská média například informovala o tom, že kandidáti a kandidátky SaS v nejvyšším počtu ze všech politických stran vyslechli výzvu Asociace Fair-play, aby nad rámec zákonných povinností zveřejnili své majetkové poměry.

 

To, jak případné působení ve vysoké politice ustojí, se ovšem ukáže až při dalších volbách. SaS svým liberálním zaměřením připomíná stranu ANO (Alianci nového občana), které v dobách její největší slávy předsedal Pavol Rusko.

Ani tato strana se však neubránila potvrzené pověsti strany na jedno volební období. Po úspěchu v parlamentních volbách v roce 2002 a spolupráci ve vládní koalici se již do zákonodárských lavic podruhé nevrátila.

Zelený nádech

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o obdobu české TOP 09, nelze straně SaS upřít některé prvky, kterými připomíná spíše českou Stranu zelených.

SaS vystupuje za dekriminalizaci marihuany či registrované partnerství. Připravila také podrobný návrh, jak řešit situaci sociálně znevýhodněných vrstev obyvatelstva.

Obdobně jako u TOP 09 či Strany zelených se očekává, že největší úspěch zaznamená u městských voličů a voliček.

Témata, která rozhodnou

Pozorovatelé slovenské předvolební scény se shodují, že volební úspěch té či oné strany bude záviset také na postoji ke třem aktuálním tématům, která slovenskou veřejnost nyní zaměstnávají: povodně, finanční pomoc Řecku a slovensko-maďarské vztahy.

SaS podporuje registrované partnerství, adopce dětí homosexuálními páry však odmítá.
SaS podporuje registrované partnerství, adopce dětí homosexuálními páry však odmítá. | Foto: Reuters

SaS ve všech třech oblastech zastává spolehlivě odhadnutelný postoj: lidem zasaženým povodněmi pošlou kandidáti a kandidátky SaS soukromě finanční pomoc a nebudou se pomocí "veřejně chlubit jako premiér Fico", vůči němuž se při každé vhodné příležitosti vymezují.

Finanční pomoc Řecku neschvalují, protože je "asociální, aby chudý dotoval bohatého". A ve věci slovensko-maďarských vztahů je strana "v rámci své zelenosti" vzdálená jakýmkoli nacionalistickým tónům: odmítá diskriminační části jazykového zákona, které jsou namířené proti národnostním menšinám na Slovensku.

Odmítá sice jakoukoli autonomii území s převážně maďarským obyvatelstvem, ale uměla by si představit, že při obecních samosprávách vzniknou ještě samosprávy menšinové.   

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy