Slovenská prokuratura popřela, že by zrušila stíhání expremiéra Fica

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2019 15:15
Bývalý slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie Robert Fico je nadále stíhán za to, že se zastal již bývalého poslance strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko Milana Mazureka odsouzeného za protiromské výroky. Slovenská prokuratura popřela informaci televize TA3, která uvedla, že obvinění Fica bylo zrušeno.
Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

"Dne 20. prosince byla na úřad speciální prokuratury doručena od vyšetřovatele stížnost (obviněného) s odůvodněním, o které dosud nebylo rozhodnuto," citovala mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová vyjádření speciální prokuratury.

Fico na začátku prosince tvrdil, že byl obviněn za vyjádření názoru. Stíhání čelí za videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Mazurek řekl jen to, "co si myslí celý národ". Policie Fica obvinila ze schvalování trestného činu, jakož i z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Mazurek byl letos v září pravomocně odsouzen k peněžitému trestu za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a hovořil o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Kvůli odsuzujícímu verdiktu přišel o poslanecký mandát. LSNS ho před únorovými parlamentními volbami zařadila na poslední místo své kandidátní listiny.

Fico není prvním někdejším vrcholným politikem země, který v probíhající předvolební kampani čelí stíhání. Na začátku prosince vyšetřovatel obvinil exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s údajným daňovým deliktem jeho rodinné firmy KTAG, jejímž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu v roce 2014. Nyní je Kiska předsedou nové strany Za lidi, která patří mezi nejpopulárnější strany v zemi. Stíhání není na Slovensku překážkou pro kandidaturu ve volbách. Kiska dříve označil obvinění za politickou kampaň a jeho právní zástupci zpochybnili důvody exprezidentova stíhání.

 

Právě se děje

Další zprávy