Sto dní do slovenských voleb: Hrozí "obludná koalice" Fica s Kotlebou, varuje novinář

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2019 13:58
Sto dní zbývá do slovenských parlamentních voleb. Slováci vyberou nové poslance Národní rady 29. února.
Robert Fico a Marian Kotleba
Robert Fico a Marian Kotleba | Foto: Reuters, ČTK

Na rozdíl od Čechů mají jen jednu komoru parlamentu. Senát na Slovensku není.

Strana Směr bývalého premiéra Roberta Fica si podle posledního průzkumu agentury Fokus udržuje vedení, hlas by jí dalo 22 procent lidí. A to přesto, že z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, je obviněn podnikatel Marian Kočner, který udržoval přátelské vztahy s řadou politiků Směru.

Takový výsledek by na vytvoření vlády nevystačil. Jednou z možností ale je vládní koalice Směru s extrémně pravicovou stranou Ludové hnutí Naše Slovensko bývalého banskobystrického župana Mariana Kotleby a formací Vlast, kterou založil konzervativní politik Štefan Harabin. Bývalý ministr spravedlnosti ve Ficově vládě a neúspěšný kandidát z letošních prezidentských voleb.

Slovenský novinář a analytik Radovan Bránik nazývá takovou koalici obludnou a nevylučuje, že by Robert Fico byl ochotný se s krajní pravicí spojit.

Podle něj si už bývalý slovenský premiér začal vytvářet pozici, která by mu v případě nevyhnutelnosti umožnila po volbách vstoupit s Kotlebou do vlády. Bránik zároveň tvrdí, že Fico nedávno veřejně fakticky souhlasil s urážlivým projevem vůči Romům, kvůli kterému musel opustit parlament Kotlebův poslanec, neonacista Milan Mazurek.

"Spolu s rostoucí podporou Harabinovy strany Vlast se rýsuje obludná koalice, která dokáže z problematického premianta visegrádské čtyřky vytvořit černou díru. Úspěch demokratických opozičních stran je spíše jejich zbožným přáním. Zatím bojují alespoň o to, udržet si dosavadní preference a jejich snaha oslovit dřívější nevoliče vyznívá rozpačitě," řekl deníku Aktuálně.cz Bránik.

Nejsilnější stranami opozice proti Ficovi jsou podle průzkumu seskupení Spolu/Progresivní Slovensko, ze kterého vzešla současná prezidenta Zuzana Čaputová, a strana Za lidi. Tu založil její předchůdce v úřadu Andrej Kiska.

Podle Bránika má Ficův Směr stabilní voličskou základnu. "Jejich preferencemi nedokáže otřást prakticky žádný skandál, odolnost velké části obyvatel vůči korupci a zneužívání moci je fascinující. Tvrdé jádro voličů zdědil Fico po Vladimíru Mečiarovi a stále není na Slovensku žádná politická síla, která by ho mohla ohrozit," vysvětlil novinář a publicista.

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov minulý týden deníku Aktuálně.cz řekl, že voliče Směru zajímá hlavně sociální politika a v podstatě nic jiného. "Jde hlavně o levicově orientované a starší lidi z venkova a menších měst," popsal.

Nicméně ve srovnání například s rokem 2012 je podpora Směru o poznání nižší. Tehdy strana ve volbách získala 44,4 procenta hlasů a obsadila 83 ze 150 křesel. Směr tak vládl sám, což se příští rok velmi pravděpodobně nestane.

Kotleba je odpůrcem slovenského členství v NATO a Evropské unii, v tom se shodne i s Harabinem. Zatím však tvrdí, že se Směrem nechce spolupracovat a nedohodl se nakonec ani na předvolební spolupráci s Vlastí Štefana Harabina. Z jejich společné tiskové konference minulý týden odešel.

Jsme mafiánský stát, tvrdí slovenský novinář Matúš Kostolný

Je to jeden nekončící skandál, který se táhne slovenskou politikou. A teď to poprvé i slyšíme, popisuje šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy